Цей день в історії. 01 травня

Зображення користувача Irina.

        Першого травня 1886 року в Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаго та інших містах США робітники оголосили страйк проти 10-15-годинного робочого дня й поставили вимогу до власників фабрик зробити робочий день 8-годинним. Зупинилися всі підприємства, люди цілими сім'ями вийшли на вулиці. Страйк очолили члени Міжнародної робітничої асоціації. 3 травня, щоб зірвати страйк, господар заводу, біля якого зібралися протестуючі, найняв штрейкбрехерів, які влаштували сутичку із страйкарями. Прибула поліція, відкрила стрілянину, в результаті шість робітників було убито, а 50 поранено. На наступний день на площі Хеймаркет у Чикаго відбувся мітинг протесту проти поліцейської розправи. П'ятьох організаторів першотравневої демонстрації і страйку в Чикаго було засуджено до страти, але це не зупинило робітників, і вони продовжили свою боротьбу за скорочення робочого дня. У подальшому першотравневі демонстрації неодноразово закінчувалися зіткненнями з владою

Після цих подій, а саме у липні того ж року (за іншими даними в 1889 році) I Конгрес II Інтернаціоналу в Парижі (попередник Соцінтерну) на честь загиблих в Чикаго ухвалив щороку відзначати 1 травня масовими демонстраціями з висуненням соціальних вимог. Вперше це свято було відзначено 1890 року в Австро-Угорській і Російській імперіях (у Варшаві), Німеччині, Данії, Бельгії, Швеції, інших країнах. На українських землях, що входили тоді до складу Австро-Угорської імперії, 1 Травня було вперше масово відсвятковано у Львові 1890 р. Після того як у 1905 р. під першотравневі прапори зібралося близько 10 тисяч людей, демонстрації почали проводитися регулярно.

З 1897 р. і в Російській, і в Австро-Угорській імперіях, у складі яких знаходилися на той момент землі сучасної України, маївки носили яскраво виражене політичне забарвлення. Розмах і масовість ріднили першотравневі демонстрації подальших радянських часів із західними карнавалами. Відрізняв - суто розважальний характер останніх. Первісно головною вимогою масових демонстрацій було встановлення 8-годинного робочого дня. А вже в СРСР активно використовувалися також гасла боротьби з мілітаризмом, заклики до всесвітньої революції. Візитівкою ж Першотравня на довгі десятиріччя стало гасло "Мир, праця, травень!".

Станом на 01.05.2010, у 65-ти країнах світу це свято значиться в календарі. От тільки незрозуміло, чи воно й там настільки ж "червоне", як у нас. Його відзначення можна виправдати хоча б навіть з історичних міркувань! Ну є ще невизнаний офіційно, але вселюдно зрозумілий аргумент про весняно-польові роботи на дачах та городах або просто виїзд на природу з родиною та друзями. В кожному разі зайвий вихідний у прекрасну весняну пору спонукає потім і на творчість і на сумлінну працю.
В кожному разі, знання та шанування історії робить нас людьми.

До слова, 30 квітня, 01, 02, 03 травня у цьому році будуть вихідними та святковими днями. А робочий тиждень розпочнеться у середу, 04 травня 2011 року за розкладом.

Кирдей І.Д., заступник директора школи з НВР


Збір матеріалів Збір матеріалів
03:12:24|127.0.0.1|localhost|2020-07-07|CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)|3.81.28.10

::