Дендраріум шкільного подвір'я

Зображення користувача Irina.

Віртуальна екскурсія з теми: «Дендраріум шкільного подвір'я БСПМШ № 16»

 

З досвіду роботи шкільних гуртків «Юні лісівники» (керівник Чистяк В. Ф.) і «Юннати» (керівник Юсупова В. М.)

Презентація до екскурсії тут

Блок 1. «З історії ландшафтного дизайну»

 

  Екскурсовод 1. «Щоб жити, потрібне сонце, свобода і маленька квітка», – говорив великий казкар Ганс Християн Андерсен.

 Мистецтво ландшафтного дизайну зародилося у І-му столітті до нашої ери  на Далекому Сході – у Китаї, де сади виконували не лише декоративну, а й духовну функцію. У Європі перші декоративні сади виникли на території стародавньої Греції. Людина почала вирощувати квіти понад 4000 років тому, і першими до цього додумалися древні єгиптяни.

Екскурсовод 2. У Середні віки розведення садів та вирощування квітів вважалося дуже почесним заняттям, а людину, яка виявивляла неповагу до цієї праці, могли жорстоко покарати. Руйнівника чужого квітника або саду приковували до ганебного стовпа, могли припекти йому пальці ніг або, як злодію, відрубати руку, а потім назавжди виганяли з рідних країв.

Цікавими є традиції садівництва та паркового мистецтва у різних країнах світу. Наприклад, Туреччина відома правилами квіткового етикету, які передаються з покоління в покоління. Улюбленими квітами турків є тюльпани, які в країні дарують не тільки у святкові дні, а й просто так, щоб підняти настрій та доставити радість.

У Голландію, що вважається «країною тюльпанів», ці квіти були привезені в ХІV столітті місцевими купцями з Туреччини і спочатку цінувалися дорожче за дорогоцінні камені й метали.

Найповажніший рожевий кущ росте в Німеччині, поруч з собором Хільдесхайма. Його вік перевалив за 1000 років. За цей час кущ настільки розрісся, що майже зрівнявся за висотою з самим собором.

Екскурсовод 3. Наймайстерніші у світі споглядачі – японці – цінують у квітці не аромат, а «зовнішність». Не випадково майже всі улюблені ними квіти дуже красиві, але, або взагалі не пахнуть, або мають дуже слабкий аромат.

Садові квіти є неодмінним атрибутом будь-якої садової або дачної ділянки, господарі якої небайдужі до прекрасного. У цьому земному шматочку раю є місце і для «цариці квітів» – шикарної троянди, і для простих, але душевних ромашок, дзвіночків і волошок. Оформлення квітника у відповідності зі своїм смаком і своєю фантазією – захоплююче заняття, що доставляє щире емоційне задоволення, душевний відпочинок і радість спілкування з природою. 

Блок 2. «Наше шкільне подвір`я»

Екскурсовод 4. Історія нової 16-ої школи розпочалась далекого 1 вересня 2008 року. Тоді наше подвір’я було схоже на пустелю. Та пройшло зовсім небагато часу, як воно стало сучасним дизайнерським проектом.

Сьогодні наша школа – це не лише навчальні класи, кабінети, коридори та зали, це й шкільне подвір'я, де ми займаємось фізичною культурою, пізнаємо природу рідного краю, відпочиваємо.

Територія школи велика – 5 блоків будівлі, футбольне поле, спортивні майданчики, тому її благоустрій вимагає значного часу, зусиль і творчості усієї шкільної родини. Учні, вчителі, адміністрація закладу й батьки не лише разом обговорюють, а й беруть безпосередню участь в озеленення та благоустрій території.

Навчившись спостерігати за навколишньою красою в процесі праці й усвідомивши можливість творити з її допомогою красу навколо себе, ми інакше сприймає навколишнє середовище.

Екскурсовод 5. Шкільне подвір’я для нас – це світ, де кожен повинен відчувати себе комфортно. Пришкільна територія має широкі можливості для самореалізації на користь собі та іншим, набуття досвіду життєвого творчого успіху.

З самого відкриття нової будівлі школи розроблено дендроплан – докладні схеми розміщення всіх передбачуваних посадок, включаючи дерева, чагарники, квіти. У плані дається докладний опис параметрів і характеристик рослин.

Блок 3. «Цікаво про рослини»

 

Екскурсовод 6. Отже, починаємо мандрівку …

Катальпа прекрасна. Рослини із родини Катальпа – реліктові. Їхні викопні рештки були знайдені при розкопках в руслі річки Йєллоустоун в породах епохи міоцена. Деякі види рослини мають ранозаживляючі та знеболюючі властивості, а також мають антибактеріальну дію.

Айва японська. Слово «айва» запозичене з кримсько-татарської або турецької мов. Народні назви: пигва, алева, альва, бедрянка цареградська, бодряна, гдуля, гунна, ґутуля, дуня, журавинник, їва, квіт, квітове дерево, кормоша, космачка, куделя, лімай. Хеномелес – це кущова айва з родини Chaenomeles. Культивується вона в Україні через червоні квіти як декоративна рослина. Завдяки високому вмісту пектину плоди айви кущової корисні людям, які працюють на шкідливих виробництвах і живуть у зонах, забруднених радіонуклідами. У плодах хеномелесу вітаміну С у 5 разів більше, ніж у цитринах (лимонах). Їх можна сушити на зиму або робити джеми, сиропи чи компоти.

Екскурсовод 7. Ялина блакитна. У середньому ялина живе 200-300 років, але деякі екземпляри доживають і до 600. У хвої, особливо в молодій, вітаміну C міститься в 7 разів більше, ніж у лимоні. Тому, капітан Кук використовував свіжі пагони ялини для виробництва алкогольного напою, який мав властивість запобігати захворюванню, викликане дефіцитом вітаміну C, – цингою. В Україні є ялинки довгожителі, їхній вік – 500 років.

Дуб. В Європі зростає близько 20 видів дубів. Жолуді дуба використовуються як корм худобі. Трюфелі (найдорожчі гриби) ростуть під дубами. Кора дуба має лікарські властивості. Дуб плодоносить (дає жолуді) у віці від 20 до 50 років. В Україні на Волині є урочище Юзефін (Рівненська область), де зростає дуб віком понад 1300 років! Загалом в Україні взято на облік 3 295 унікальних дерев віком понад сто років.

  Гінкго дволопатеве. Ця рослина є найдавнішим видом дерев, що ростуть нині на Землі. В юрському періоді, понад 200 мільйонів років тому, вони росли в Азії, Європі, Північній Америці й навіть у Гренландії, а найбільшого поширення досягли в мезозої, у період царювання динозаврів, іхтіозаврів і птерозаврів. Тому його називають «живою викопною рослиною». Ginkgo biloba – попередник хвойних. Вони переносять отруйний смог, кислотні дощі, бідні органічними й мінеральними речовинами ґрунти. Їм не страшні бактерії, віруси, грибкові захворювання й комахи, тому гінкго може з успіхом вирощуватися як декоративна рослина у великих промислових містах. Приміром, у Нагасакі є дерево, якому понад 1200 років.

 

Блок 3. «Трохи про квітники»

Екскурсовод 6. Квітники – ділянки, де газони поєднані з квітковими композиціями декоративно-листових та декоративно-квіткових трав’янистих і кущових рослин, а також доріжки і малі архітектурні форми.

Площа квітників може бути різноманітною (від 5 – 20 до 1000 м2 і більше). Загальноприйняте співвідношення квіткових насаджень, доріжок і газонів у співвідношенні 3:5:8 або так звана золота пропорція 5:8:13, при якій сума двох перших частин дає третю частину, а перший показник вдвічі більший другого.

Екскурсовод 5. Квітники території школи влаштовані в регулярному стилі із своїми лініями композиційних форм (прямі – доріжки і прямокутні – клумби, рабатки, бордюри, солітери) та частково в ландшафтному стилі з більш м’якими обрисами груп, та плавними вигинами доріжок, міксбортерами, каменистими ділянками натуральних форм.

Рабатки це довгі грядки з квітами, порівняно вузькі (шириною від 40 –50 см до1,5 м). Відношення довжини рабатки до її ширини має бути не менше 3:1. Рабатки влаштовані вздовж доріжок, фасадів будинків, огорож.

Рабатки пришкільної території мають односторонній профіль з нескладними геометричними малюнками, монотонні протяжні лінії з одно- та багаторічних трав’янистих рослин (декоративні злакові, сальвія, рудбекія, календула, ірис, хоста, багаторічна айстра тощо).

Контрастні форми і відтінки листків і квітів надають рабатці зовсім нову величину. У композиції вигідне поєднання квітів і листової маси. Рослини з загостреними листками висаджені поруч з рослинами, що мають великі, міцні листки чим досягнуто ефекту привабливості.

Екскурсовод 4. Бордюри – вузькі, сполошні полоси шириною 10 –40 см, створені низькорослими квітковими культурами в 1 – 5 рядів. Ними окантовані газони, рабатки, клумби, площадки і окремі деталі квітників на подвір`ї школи. Для бордюрів використано так звані «бордюрні» рослини – седум, альтернантера, ірезіне, карликовий чорнобривець, двокісточник тростинний.

Клумби – це закінчені орнаментні квіткові композиції на площинах визначеної форми – квадратні, круглі, трикутні, фігурні. Поверхня їх може бути як пласкою, чи злегка при піднятою посередині. Клумби можуть бути оформлені квітковими чи декоративно-листковими (ґрунтопокривними) однорічними чи багаторічними рослинами. У композиціях наших клумб використано газонні трави, кімнатні рослини і декоративні низькорослі чагарники і чагарнички. На території є клумби сформовані великими групами окремих видів висаджені через певний проміжок. Групові посадки дозволяють запобігти деякій хаотичності, що притаманна багатовидовим клумбам. Однорічні  рослини з різним періодом цвітіння виглядають весело і, водночас, чарівно. У композиціях клумб використано: очіпок, айстри, чорнобривці, майори.

Екскурсовод 3. Міксбордери (змішані бордюри) – представлені змішаною посадкою декоративно-квітуючих та декоративно-листових рослин, які розміщені плямами з вільним оточенням. Частіше всього вони мають вигляд живописних широких смужок правильної чи неправильної форми, що розбиті вздовж доріжок, огорож біля стін будівлі школи. Висота міксбордера поступово збільшується з боку перегляду до дальнього плану від низьких рослин до більш високих. Для створення міксбортерів використані різні сорти хости, флокс (метеликовидний, розлогий, Друммонда), фіалки ароматної, очіпок, настурція, маргаритки, іриси, гоцанія, агератум, цинерарія, барбарис, багряниця японська, самшит вічнозелений, анемона дубравна, армерія приморська, лапчатка, манжетна м’ята, герань червона, хоста, різними видами барбарису. Завдячуючи чистецю, багаторічній гвоздиці та чагарничкам, міксбордер і взимку має приваблений вигляд.

Екскурсовод 2. Солітери – поодинокі екземпляри декоративно-квітуючих рослин, що відрізняються за будь якими ознаками: забарвлення квітів, форма куща, декоративні листки. Чим більше рослина відрізняється від решти своїм забарвленням чи формою тим краще вона підходить для солітерного ізольованого положення на газоні. В озелененні школи вони представлені гінкго дволопатевим, бузиною чорною, гортензією деревовидною, різними видами верби.

Групи – вільні живописні насадження,що представлені кількома екземплярами та висаджені на площі від 3 – 5 до 40 м2і більше. Групові насадження представлені деревами: катальпа бігнонієвидна, магнолія суланжа та кущами: ліщина звичайна, піон деревовидний, бузок угорський…

Регулярні кам’янисті ділянки – спеціально створені кам’янисті гірки, підпіркові стінки із каменя, східці, кам’яні доріжки, які в деякій мірі можуть замінювати натуральні поодинокі камені чи їх групи. В такій геометричній композиції квіткові рослини дещо пом’якшують форми каменя. Для оформлення регулярних кам’янистих ділянок частіше всього використовують декоративні ґрунтопокривні і низькорослі види. На території школи штучні регулярні кам’янисті ділянки доповнені туями, кипарисами та самшитом вічнозеленим.

Блок 4. «Історія, що триває…»

Екскурсовод 1. Наше шкільне подвір`я – це ідеальне місце для відпочинку. В оточенні квітів, кущів, дерев та чагарників можна з насолодою розслабитися та відпочити після уроків. Таким місце для відпочинку в оточенні буйно квітучих та декоративно-листових рослин з ніжним ароматом воно стало не лише для учнів школи, а і жителів сусідніх будинків. Цим місцем можна насолоджуватися з ранньої весни до пізньої осені. Тут підібрані рослини, що милують осо в різні пори  року.

Історія нашого закладу триває, а значить будуть нові ідеї та рішення, нові дизайнерські проекти та суперові результати. Запрошуємо до плідної співпраці!

Збір матеріалів Збір матеріалів
07:30:55|127.0.0.1|localhost|2024-03-19|Go-http-client/1.1|39.165.97.56

:
: