Державна підсумкова атестація буде пом'якшена для дітей

Зображення користувача Irina.

     «Державна підсумкова атестація буде пом'якшена для дітей, адже це важкий нервовий рік», - так у одній із своїх перших публічних заяв проголосив Сергій Квіт, новопризначений міністр освіти і науки України

   Очікування заявленого пом'якшення державної підсумкової атестації школярів має паралельно супроводжуватись не меншими очікуваннями на посилення порядності в процедурі. Адже саме останнє, тобто повернення державних процедур у русло порядності, було метою Майдану. 

     Які реальні обриси може мати пом'якшення як таке?

     З одного боку, думка про зменшення фізичного напруження, а з іншого  — психологічного. 

    Відтак, щодо першого, то може йти мова або про зменшення кількості предметів на ДПА, або про те, щоб взагалі вдовольнитись річним підсумком з усіх предметів основної чи старшої школи. 

   Щодо другого, то достатньо повністю відмовитись від ДПА за установленими раніше посібниками. Окрім спотворення об'єктивності (тексти завдань та друковані версії відповідей до них продаються централізовано) своїм існуванням вони стають потужним плацдармом психологічної напруги. Останнє має місце тому, що окрім учнів, які не сильно переймаються навчанням, а більше сподіваються на списування, є ще й учні старанні. Саме вони з усіх сил намагаються, окрім поточної навчальної роботи, детально пропрацювати кожне завдання усіх тестів. Крім того, ще й вчителі від страху, що їхні учні погано виконають ДПА, додають «жару» на адресу старанних та намагаються завуалювати непорядність довкола учнів, з яких нічого «не виб'єш». Розповсюджувачі-комерсанти додають свою порцію ажіотажу: не купите посібники  — зіпсуєте життя своїх дітей/учнів та показники школи. 

    За нормальної психологічно та фізично комфортної організації справ має бути так, що протягом навчального року учні та вчителі спокійно опрацьовують загальну для всієї країни предметну програму. Вчителі роблять свою справу максимально грамотно та порядно, а учні вже хто на що спроможний. Поточне тематичне оцінювання підказує кожному учню та його батькам, як їм ставитись до своєї роботи, і їхній вибір  — це їхній вибір. Педколектив, з одного боку, не має нав'язувати своєї волі та бажання (вчись краще, а то…) жодній дитині, а з іншогов рамках бюджетних годин додаткової навчальної роботи має приділити позаурочну увагу кожному учню, який бажає підтягтися. Саме так створюється спокійна, доброзичлива та порядна атмосфера взаємної поваги та співдружності між учнями, батьками та вчителями. 

     В кінці навчального року здійснюється ДПА по завданню, яке центральний орган управління освітою подає до виконання. Один варіант чи два, і цього досить. Чи то у конверті, чи електронною поштою. Хто як напише, то так і буде — без будь-яких комплексів та спеціальних висновків чи «аналітики». І не має жодних причин комплексувати, бо ВСІ оцінки в нашій шкалі оцінювання є ПОЗИТИВНИМИ. Жодна з них ніяк нікого не обмежує соціально і не має тиснути психологічно  — як вчитись, кожен має вирішувати сам за себе. 

    Звісно, що освітня система не має миритись з випадками, коли вчителі недобросовісно працюють з учнями. Так само не можна залишати на посаді директорів шкіл, які не здатні забезпечити чистоту процедури ДПА, тобто її здійснення без дуріння та списування. Тому паралельно до засобів пом'якшення ДПА для дітей не менш нагальними мають бути засоби посилення виконавської трудової дисципліни як адміністрації школи, так і її вчителів. Щоб останнє було реальним, а не лише декларацією, мають бути міністерський телефон довіри, мобільна незалежна від місцевої влади група з контролю та розслідувань та чітка юридична процедура звільнення від посади винного директора чи вчителя за висновками цієї «освітньої служби безпеки». Такий комплекс забезпечення порядності в шкільній освіті  — це як та рушниця в хазяїна садиби, про яку знає схильний до крадіжок чужого односелець. Звісно, нормальна система шкільної освіти не може функціонувати по-сучасному без моніторингових процедур та незалежної зовнішньої атестації, але це, як кажуть, «вже інша пісня». 

Володимир Бєлий 

Джерело: http://education-ua.org/ua/articles/225-dpa-shkolyariv-u-rik-majdanu?fb_action_ids=646413778745483&fb_action_types=og.likes&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582


Збір матеріалів Збір матеріалів
11:23:14|127.0.0.1|localhost|2024-03-28|claudebot|34.238.143.70

:
: