Вчені розділили дітей на голубів і яструбів

Зображення користувача Irina.

             Вчені розділили дітей на голубів і яструбів Вчені розділили дітей на голубів і яструбів. Реакції дитини на стрес регулюються її гормонами, і за типом цих реакцій дітей можна поділити на два типи: тих, хто готовий до зустрічі зі стресовою ситуацією обличчям до обличчя, і тих, хто більш обережний.

Дослідник Патрік Девіс з університету Рочестера, США, пише: "Протилежні реакції - як в поведінці, так і на хімічному рівні - можуть бути еволюційною відповіддю на стрес. Можливо, два типи реакцій дали нашим предкам унікальні можливості для адаптації та виживання".

Девіс і його колеги вивчили поведінку 201 однорічної дитини з малозабезпечених сімей. Вони опитували батьків і визначали ступінь незгоди і агресії між ними. Також оцінювався тип особистості кожного малюка, виходячи з того, як він реагував на нову, потенційно стресову ситуацію. Відповідно до традиційного розподілу, лагідних і обережних назвали голубами, а тих, хто реагував на події більш агресивно - яструбами.

Перед кожною дитиною розігрувалася напружена телефонна розмова між її батьками, а вчені в цей час вимірювали у малюка рівень гормонів. У дітей, чиї батьки часто сварилися, виявилися дві чітких парадигми гормональної відповіді, що відповідали різним типам особистості.

У "голубів" з родин, де дорослі часто серйозно скандалили, підвищувався рівень кортизолу - гормону, що підсилює сприйняття людиною стресу. У "яструбів", які ростуть в подібних умовах, рівень кортизолу був нижче за звичайний, через що їхня реакція на небезпеку була менш гострою.

Люди з підвищеним рівнем кортизолу рідше за інших мають проблеми з увагою, але з часом починають частіше страждати від неспокою і депресії. Навпаки, ті, у кого рівень кортизолу нижче норми, рідше мають нервові розлади, але більш схильні до ризикованої поведінки, що пов'язано з порушенням уваги і гіперактивністю.

У якихось ситуаціях обережна реакція має більший ефект, а в інших, навпаки, краще проявити себе "яструбом". Дослідники відзначають, що наявність цих двох типів поведінки є серйозним аргументом в дискусії про те, чи існує тільки один вид психологічної норми, а поведінка буває або адекватною, або неадекватною щодо цієї єдиної норми.

"Коли мова йде про психологічно нормальну поведінку, не можна всіх людей оцінювати однаково. Результати дослідження показали нам, що базові парадигми поведінки є відображенням хімічних процесів в організмі", говориться в дослідженні.

Джерело: Обозреватель
Збір матеріалів Збір матеріалів
09:50:09|127.0.0.1|localhost|2024-04-20|Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)|3.149.254.35

:
: