Цей день в історії. 02 серпня

Зображення користувача Irina.

Ілля-пророк
У народній уяві Ілля - святий суворий, грізний, караючий, в його підпорядкуванні дощі, грім, блискавки; з іншого боку, Ілля - щедрий, наділяючий, оскільки посилає на землю родючість. Перший сніп, перше свято: "Знати осінь на Іллін день по снопах", "Є сіно, так є і хліб", "До Ілліна дня сіно змітати, пуд меду в нього накласти", "До Ілліна дня в сіні пуд меду, а після Ілліна - пуд гною", "Ілля пророк - косовиці строк", "Сінокіс потрібно кінчати до Ілліна дня: після Іллі на вилах сіно сушити". Цього дня здавна пекли з нового жита хліб і приносили для благословення в церкву, приносили з полів сніп і ставили в "червоний кут" хати: у серпні жнивам кінець, хліб на зиму запасений. Поселяни влаштовували собі ліжка з нової соломи: "Нова новина на Іллін день - сплять на Іллінській (першій) соломі", вважали: "Іллінська соломка - сільська перина". За спостереженнями, з Ілліна дня починається осінь, з'являються холодні ранки: "До Іллі мужик купається, а з Іллі з річкою прощається", "На Іллю до обіду літо, після обіду осінь". На Іллю вся нечиста сила, рятуючись від вогненних стріл пророка, обертається на різних звірів - зайців, лисиць, кішок, собак, вовків, оскільки: «Ілля великий гуде!»

1870 - В Лондоні відкрилося метро - так звана "Підземка".

1939 - Німецький фізик Альберт Ейнштей, що проживав на той час в Нью-Йорку, написав листа президенту США Франкліну Рузвельту
Ейнштейн знав, що нацистська Німеччина почала розробку атомної зброї. Тому від звернувся до Рузвельта із закликом негайно почати роботи зі створення американської атомної бомби.

День Аеромобільних військ України.
Професійне свято українських десантників затверджено Наказом Президента України від 02 серпня 1999 року. Міністерство оборони вважає, що аеромобільні війська - високомобільний компонент Сухопутних військ. До аеромобільних військ відносяться з'єднання, частини та підрозділи зі складу сухопутних військ і армійської авіації, що цілеспрямовано підготовлені для спільних дій у тилу супротивника.
Аеромобільні війська знаходяться у постійній бойовій готовності і є наймобільнішим родом військ, який спроможний виконувати будь-яке завдання в різних умовах.

1934 - Адольф Гітлер оголосив себе рейхсфюрером
Зі смертю 87-річного президента Німеччини Пауля фон Гінденбурга, який обіймав цю посаду з 1925 р., Гітлер став абсолютним диктатором, об'єднавши посади президента і канцлера, яким він, власне, був досі, під єдиною назвою рейхсфюрер. Армія принесла присягу новому верховному командуючому. Таким чином останні залишки німецької демократії були знищені на шляху до створення Третього рейху.

1922 - Помер Александр Белл (03.03.1847 - 1922), американський винахідник. Винахідник телефону. У 1865 Белл задумав передати мову електричними хвилями. Втілення ідеї зайняло подальші 10 років. І ось одного разу, жарким червневим днем в 1876 перше повідомлення було успішно передано по дротах. У 1877 була утворена Bell Telephone Company. Але Белл не зупинився на цьому. У 1880 він утворив Лабораторію Вольта у Вашингтоні, де Белл і його колеги удосконалили фонограф, винайдений Т. Едісоном. Він також поліпшив систему навчання глухих. Винахід телефону випав на час найвищого розквіту електричного телеграфу і виявився абсолютно несподіваним. Винахід Бела став сенсацією Філадельфійської виставки. І це не дивлячись на те, що перший телефонний апарат працював з жахливими спотвореннями звуку, розмовляти з його допомогою можна було не далі 250 метрів, бо діяв він ще без батарей, силою однієї лише електромагнітної індукції, його пристрої прийому і передавання були однаково примітивні. Під час його похорон (відбулися 4 серпня) 13 мільйонів телефонів в США були відключені на одну хвилину в знак пошани померлому.

1921 - Помер Енріко Карузо (27.02.1873 - 1921), великий італійський співак. 27 лютого на околиці Неаполя, в бідному промисловому районі, в старому двоповерховому будинку в сім'ї робітника-механіка Марчелло Карузо і Анни Марії Бальдіні-Карузо народився хлопчик, що прославив і Неаполь, і всю Італію, і це прізвище - Карузо. Відтепер воно стане символом бельканто. На щастя, є грамплатівки із записом голосу Енріко Карузо: він став першим співаком, чий репертуар записаний на платівках, а знамените аріозо Каніо з опери Р.Леонкавалло "Блазні" - "Смійся, блазень!", - відтворене в записі, розійшлося мільйонним тиражем. А всього Карузо було наспівано близько 500 дисків з більш ніж двомастами творами - вражаюча цифра для того часу! Але справа не тільки в цифрах, а в тому, що, незважаючи на технічну недосконалість, крізь шуми на старих платівках чутний живий теплий тембр його тенора, знамените карузівське ридання в голосі, та сльоза, що властива була лише йому, все, що хвилює і зараз, в епоху "мікрофонних" співаків...
У житті великих завжди знайдеться місце і дотепному...  У Сан-Франциско якраз в той час, коли в місті гастролював Карузо, відбувся сильний землетрус. Коли приятелі співака приїхали в готель, де він зупинився, вони виявили його в напівзруйнованій вітальні, з мокрим рушником на голові. Карузо сказав з посмішкою:
- Погляньте, панове, я ж попереджав, що відбудеться, якщо я братиму найвищі ноти!..

1727 - Російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Згодом гетьманом було обрано Данила Апостола, що мав проросійський настрій.

1887 - Роуелл Ходж запатентував колючий дріт. Наміри винахідника були цілком мирними: дріт призначався для огорожі пасовищ для худоби, щоб корови не забрідали на чужу територію. Пізніше сфера застосування цього винаходу значно розширилася.

1998 - В США вперше на телеекрани вийшов телефільм Едріана Лайна "Лоліта", знятий за мотивами одноіменного роману Володимира Набокова. Це був один з найдорожчих фільмів для телебачення - його бюджет склав 58 мільйонів доларів.

1100 - На полюванні пострілом з лука вбито 44-річного Вільгельма II, короля Англії з 1087 року, сина Вільгельма I Завойовника.
Його звали Вільгельм Рудий. Він був розумним, сильним і дуже хоробрим в битві; його промови були колкими і цинічними. З роками він дав волю своїм найгіршим пристрастям: жадності, розбещеності і жорстокості. Здавалося, він не бажав нічого, окрім грошей, вина і жінок.
Вся його політика зводилася до того, щоб максимально збільшити скарбницю: лінна подать, платежі за укладання шлюбу і за опіку над малолітніми були доведені до жахливих розмірів. Право короля на отримання доходів з вакантних єпископських кафедр застосовувалося їм у всій повноті. Так протягом чотирьох років Вільгельм не призначав архієпископа Кентерберійського, наклавши руку на доходи з його єпархії. Все це беззаконня викликало сильне обурення, і, коли Вільгельм був раптово убитий на полюванні, мало хто шкодував про його смерть.

1892 - Народився Джек Уорнер (1892 - 09.09.1978), наймолодший з братів, які створили американську кінокомпанію "Warner Brothers Pictures". Керував студією компанії в Голівуді. В 1956 році став президентом компанії.

1981 - Почалися слухання по справі Марка Девіда Чапмена, звинуваченого у вбивстві Джона Леннона. Адвокат характеризував Чапмена як людину з нездоровою психікою, особливо підкресливши: "Всі звіти містять один і той же висновок: Марк Девід - ненормальна людина. Це не був обдуманий злочин. Його було зроблено в стані безумства". Найбільш переконливу версію мотивів злочину висунув гавайський психіатр Роберт Марвіт: "Марк почав підписуватися ім'ям Леннона. Можна з впевненістю стверджувати, що він вірив у те, що був Ленноном або перетворювався на нього. У критичний момент Чапмен міг сказати собі: "Господи, Леннон знає, що нас двоє. Я повинен зменшити до одного". Сам Чапмен про мотиви злочину говорив так: "...я раптом виявив в своїй голові "маленьких чоловічків". Я говорив з ними щодня, питав їх, що робити. І це вони, "маленькі чоловічки", переконали мене убити знаменитого музиканта Джона Леннона".

1989 - В Києві обвалився балкон Головпоштампту, що привело до загибелі 11 чоловік.

1776 - В США відбулася церемонія підписання Декларації незалежності, яку було прийнято 4 липня. 4 липня Континентальний конгрес підписав Декларацію незалежності, яка проголосила відділення 13 північноамериканських колоній від Великої Британії. Таким чином з'явилася нова держава - США. День Незалежності святкують 4 липня, а 2 серпня можна вважати днем, коли незалежність була закріплена де-юре.

1970 - Англійська армія вперше застосувала гумові кулі для розгону демонстрантів. Це відбулося в Белфасті.

1933 - Відкритий Біломорсько-балтийський канал імені Сталіна. На каналі постійно працювали 100 тисяч ув'язнених. Смертність досягала 700 чоловік на день, але загальне число працюючих не зменшувалося - на будівництво постійно привозили поповнення. Будівників називали ув'язненими каналоармійцямі. Це "почесне" ім'я у вигляді скорочення "з/к" (зека) пізніше стали застосовувати в документах до будь-яких ув'язнених. Основним засобом дії на будівників стала "котловка" - нерівне харчування. Застосували простий прийом: чим менше ув'язнений виробляв, тим менше він одержував їжі. Згодом такий "виховний" метод став нормою для всіх сталінських таборів.
В кінці серпня організували прогулянку Беломорканалом на пароплаві для 120 письменників на чолі з Максимом Горьким. Результатом цієї поїздки стала пафосна книга "Канал імені Сталіна", де оспівувався процес перековування будівників-ув'язнених працівниками ОДПУ.
Канал сполучає Біле море з Онежським озером. Його довжина 227 км, середня глибина 5 м, має 19 шлюзів.

1849 - У віці 80-ти років помер Мухамед Алі (1769 - 1849), паша Єгипту з 1805 року, засновник династії, що правила країною півтора століття до липневої революції 1952 року. Він народився в Македонії, за походженням був албанцем. У 1798-1801 як командир албанської частини, що входила до складу турецької армії, брав участь у франко-турецкій війні в Єгипті. Після війни залишився в Єгипті і, очоливши народний рух проти мамлюків, захопив владу. Турки визнали його пашею Єгипту (намісником турецького султана). Створивши регулярну армію і флот європейського типу, захопив великі території (Аравію, Східний Судан, Сірію, Палестину, Ліван), фактично звільнившись від васальної залежності від турок. Лише англійська інтервенція в 1840-41 не дозволила йому добитися повної незалежності і змусила скоротити арімю з 200-300 тисяч до 18.

47 до н.е. - У бою Гай Юлій Цезар розбив військо боспорського царя Фарнака II і послав про цю подію коротке повідомлення в Сенат: "Veni, Vidi, Vici" (Прийшов, побачив, переміг).

1888 - Народився Кость Буревий (Костянтин Степанович Сопляков) (1888 - розстріляний 15.12.1934), есер та літератор.
Видавав газету "Жива думка праці" (Москва), одним з перших виступив проти війни, за це був зісланий, сидів у 68 тюрмах Російської імперії. В 1918 входив до Центральної Ради. З 1922 року займався українською літературою та театром. Розстріляний після процесу "українських терористів". При оголошенні вироку намагався підняти повстання в залі суду.

1934 - Народився Валерій Павлович Биковський, космонавт N 5, перший комсомолец, який побував в космосі.

1987 - В США відбулась прем'єра повнометражного мультфільму студії Уолта Діснея "Білосніжка і сім гномів". Касові збори за перші два тижні склали20 мільйонів доларів.

 

Збір матеріалів Збір матеріалів
03:57:43|127.0.0.1|localhost|2024-03-19|claudebot|54.157.61.194

:
:
$fails = FALSE