Іриси для Ліни Костенко

Зображення користувача Irina.

Напередодні дня народження поетеси тернопільський селекціонер вивів новий сорт - «Гіацинтове сонце»
Інна ЛИХОВИД, «День»

«ЛІНА КОСТЕНКО»

За 20 років селекціонування у колекції квітникаря Ігоря Хороша назбиралося понад 70 сортів ірисів. Та чи не найбільшої ваги і він, і пошановувачі творчості Ліни Костенко надають тим сортам квітів, які присвячені поетесі. Як писав «День» раніше, влітку минулого року Ігор Хорош представив на тернопільській виставці ірисів сорт «ЛІНА КОСТЕНКО». Згодом цю серію поповнили іриси «СНІГ У ФЛОРЕНЦІЇ». Нещодавно квітникар вивів ще один сорт - «ГІАЦИНТОВЕ СОНЦЕ», присвячений одній з останніх книг поетеси, яку вона презентувала публіці після багаторічного мовчання. Напередодні дня народження Ліни Костенко, яке вона святкуватиме у суботу, 19 березня, «День» поспілкувався з селекціонером.

- Я спробую привітати Ліну Костенко телефоном, але якщо не вдасться, то хочеться побажати їй багато-багато здоров'я, щоб вона здійснила абсолютно все задумане, щоб її твори сіяли добро для людей. І воно сходило. Знаю, що вона буде зайнята цього дня. Я дуже добре пам'ятаю її вірш про балакучого гостя, тому дуже бережу її час, намагаюся не заважати їй працювати. Ліна Василівна людина різностороння, коли нам випадає нагода поспілкуватися, то ми говоримо на різні теми. А знайомі ми з нею близько року. По суті, познайомив нас той сорт ірисів, який я присвятив їй на ювілей. Тут я поєднав кілька сортів, одна квітка була кавово-бежевих тонів, друга - темно-фіолетова. У результаті вийшла квітка, у якої верх білий, а низ - золотисто-жовтий. Селекція - це дуже цікаво, бо інколи не передбачаєш, які можуть вийти сіянці.

- Чому ваша творчість так тісно переплітається із творчістю поетеси?

- За творами Ліни Костенко я слідкую з дитинства. У когось тяга до Франка, Лесі Українки, Шевченка, а в мене - до Ліни Костенко. Може, тому що ми з нею в один день народилися. Її вірші надзвичайно правдиві, мають виховний момент, абсолютно всі є досконалі. І хотілося саме такої поезії, хоча вона була навіть заборонена.

- А все, що заборонено, притягує..

- Навіть більше. Поезія Ліни Костенко - цим все сказано, ніяких епітетів не треба.

- Чому саме зараз ви присвячуєте квіти поетесі, чи ви очікували відповідного моменту?

- Інтуїтивно я дійсно чекав, коли вона з'явиться на люди, і якраз це збіглося із презентацією першого сорту квітів, присвяченого особисто їй. Ліна Василівна - людина з великої літери. Думаю, що квітка повинна бути чистою, так само, як і люди, яким вона присвячується. Тому що квіти називаються різними іменами. Я маю 75 сортів, зареєстрованих у Міжнародному ірисовому товаристві. Щороку виводжу по сім нових сортів, і всі зі своїми назвами. Але лише декілька є іменних: «НАЗАРІЙ ЯРЕМЧУК», «МИРОСЛАВА», присвячений моїй мамі, іменний сорт «ГАЛИНА КОРНІЄНКО», присвячений викладачу флористики. Ще є «БАРБАРА БРИЛЬСЬКА», ми з нею теж знайомі. І один сорт присвячений співачці Ганні Герман, на піснях якої я виховувався. Минулого року я надзвичайно тішився, коли Ліна Василівна знову з'явилася для людей. Я ще раз переконався в її таланті, людяності та добрі, яке вона несе.

- Окрім іменного сорту, присвяченому поетесі, у вас ще є іриси «СНІГ У ФЛОРЕНЦІЇ»...

- Ліна Василівна написала «Сніг у Флоренції» під враженням флорентійських подій, на честь майстра Джована Франческо Рустичі, творчість якого пов'язана з Леонардо да Вінчі. Я читав «Сніг у Флоренції» два рази, так само як зараз двічі перечитав «Записки українського самашедшого», думаю, через місяць-два знову повернуся до цього твору. Бо це дуже сильні книги. Власне, під їхнім враженням вивів цей сорт. На перший погляд він дещо схожий із новинкою «ГІАЦИНТОВЕ СОНЦЕ», але у першого верх білосніжний, низ -фіолетово-ліловий, а у другого - верх бузковий, а низ - темно-ліловий. Взагалі процес виведення одного сорту займає сім-вісім років. Саме стільки часу минає від того моменту, коли зібрав насіння і запилив його, до часу, коли зареєструю сорт.

- Те, що ваші квіти присвячуються такій особистості, як Ліна Костенко, надає їм неабиякої ваги. Як реагують на це ваші колеги чи ті, хто цікавиться квітковими новинками?

- Я не женусь за якимось попитом на мої квіти, мені не потрібна марна слава. Мені просто хочеться зробити приємне для людини і щоб квітка носила достойне ім'я. І щоб людина знала, кому вона присвячується. Своїми квітами хочеться зробити людей добрішими, щоб вони відволіклися від житейських проблем, згадали, що є на світі щось прекрасне.

Збір матеріалів Збір матеріалів
04:32:09|127.0.0.1|localhost|2024-03-19|claudebot|34.237.245.80

:
: