До Всесвітнього Дня безпеки дітей у мережі Інтернет

Зображення користувача Irina.

Матеріали з теми "Безпека дітей в Інтернеті"

Методичні матеріали для проведення заходів у закладах освіти

до Всесвітнього дня безпеки дітей у мережі Інтернет

(версія для друку - у вкладенні) 

Аносова Анастасія Вікторівна, методист центру практичної психології

 і соціальної роботи КВНЗ КОР "Академія неперервної освіти"

    

День безпечного Інтернету в Україні

В Україні в цей день у закладах освіти, бібліотеках, дитячих та молодіжних клубах, громадських та бізнес-організаціях, в медіа та на сторінках соціальних мереж діти та дорослі обговорюють питання безпечної поведінки в Інтернеті, потенційних загроз, випадки порушення прав дитини та механізми їх захисту.

Пропонуємо провести в школі інформаційні заходи для дітей, вчителів та батьків: виховні години, тренінги та інше.

Рекомендовані інформаційні ресурси для проведення заходів:

●        Сайт Онляндія – безпечна веб-країна: http://disted.edu.vn.ua/media/bp/html/etusivu.htm

●        Сайт про безпеку в Інтернеті від Google – http://www.prointernet.in.ua.

● Тренінг “Критичне оцінювання ресурсів інтернету” для вчителів і учнів: http://wiki.iteach.com.ua/Тренінг_”Критичне_оцінювання_ресурсів_інтернету”_для_вчителів_і_учнів.

● Мультимедийный учебный дистанционный курс безопасного пользования ресурсами сети Интернет – https://onlinesafety.info/#/home.

●        Урок Інтернет-безпеки для проведення з дітьми: http://startuem.lg.ua/?p=1445.

● Посібник «Освіта в сфері прав людини в Інтернеті» з 5 новими груповими вправами:

https://www.academia.edu/18492034/Освіта_в_сфері_прав_людини_в_Інтернеті._Human_rights_in_the_Internet._Manual_for_educators_and_youth_workes

●        Онлайн курс «Права людини та Інтернет», що передбачає ознайомлення Інтернет-користувачів з їх правами в онлайновому середовищі: http://hr-online.org.ua/ua/kursi/.

●        Тренінгові вправи з безпечної поведінки в Інтернеті для дітей та молоді переможців Національного конкурсу:

 http://startuem.lg.ua/?p=1427#more-1427 або знайти у журналі «Соціальний педагог» видавництва «Шкільний світ» (Випуск №2, 2015).

●        Міжнародна кампанія «Рух проти мови ненависті он-лайн»: http://www.nohatespeechmovement.org/  (англійською мовою) або http://nhsm.info/  (українською мовою).

●        Практичний посібник «Букмаркс: керівництво по боротьбі з мовою ненависті он-лайн за допомогою освіти у сфері прав людини»: http://nohate.ext.coe.int/Campaign-Tools-and-Materials/Bookmarks (англійською мовою).

Ми всі можемо зробити внесок певним чином. Діти та молодь можуть допомогти створити кращий Інтернет, поводячись позитивно та ввічливо онлайн, через захист онлайн-репутації як їх власної, так і інших, шляхом використання позитивних можливостей створення, залучення та поширення онлайн. Вони можуть допомогти, реагуючи на негатив та підтримуючи ровесників, які стикаються з проблемами онлайн, виступаючи проти кібербулінгу, повідомляючи про неналежний або нелегальний контент, який вони бачать. Крім цього, діти та молодь як цифрові громадяни майбутнього повинні залучатися до участі у дебатах щодо Інтернету майбутнього, маючи змогу виказати свої погляди.

Батьки та вихователі можуть допомогти створити кращий Інтернет через підтримку відкритого та чесного діалогу з дітьми щодо їх онлайн життя, через підтримку особистісного розвитку дітей онлайн та допомогу під час виникнення складнощів або проблем; через використання позитивних можливостей спільного із дітьми залучення онлайн, допомагаючи дітям знаходити та використовувати якісні цифрові ресурси. Вони можуть допомогти реагувати на негатив, залишаючись обізнаними про онлайн діяльність їх дітей (що має відповідати віку), демонструючи власну позитивну онлайн поведінку та повідомляючи про неналежний або нелегальний контент, який вони бачать.

Педагоги та соціальні працівники можуть допомогти створити кращий Інтернет через формування у дітей навичок цифрової грамотності, яких вони потребують у сучасному світі; надаючи їм можливості використовувати та створювати позитивний контент онлайн. Вони можуть допомогти реагувати на негатив, надаючи дітям та молоді підтримку, коли вони стикаються з проблемами онлайн, формуючи гнучкість та впевненість, навички, які потрібні молоді для безпечного користування Інтернетом.

Ми маємо надію, що ця інформація стане у нагоді Вам та Вашим колегам для підготовки до заходів до Дня безпечного Інтернету в Україні.

Запитання, зауваження, відгуки надсилайте на адресу annast@ukr.net.

  Тренінгове заняття «Я в мережі Інтернет»

 Мета заняття: сприяти розвитку культури комунікацій у мережі Інтернет

Вікова категорія: учні старших класів.

 1. Знайомство. Вправа «Мене звати»

Мета: знайомство учасників, налаштування на позитивну взаємодію у групі, виявлення рівня активності у користуванні Інтернет-ресурсами.

Хід проведення

Учасникам пропонується по черзі назвати своє справжнє ім'я та ім'я (нік), яким вони користуються у мережі Інтернет (у соціальних мережах, блогах, твітері, чатах і т.д.).

Обговорення:

Чи в багатьох відрізняється справжнє ім'я від імені, яким ви користуєтесь в мережі? Чи пов’язані між собою ці два імені? Як?

Чому користувачі вигадують собі імена для взаємодії в Інтернеті? Від чого вони себе убезпечують? А на які ризики можуть наразитися?

 

2. Мозковий штурм «Я в онлайні»

Мета: перелічити діяльність учнів в мережі Інтернет, виявити найбільш популярну.

Хід проведення

Методом «мозкового штурму» учасники створюють перелік діяльності, яку вони здійснюють перебуваючи онлайн в Інтернеті та обирають найбільш популярну, якій вони присвячують найбільшу кількість часу.

Обговорення:

Чим вас приваблює ця діяльність? Як ставляться ваші батьки до вашої діяльності в Інтернеті?

 

3. Вправа «Портрет користувача»

Мета: створити портрет сучасного Інтернет-користувача, визначити доцільність діяльності молодих людей в мережі Інтернет, почати розглядати можливі ризики і небезпеки, які існують в мережі для користувачів.

Ресурси: ватмани, маркери, вирізки з журналів, газет.

Хід проведення

Учасники об’єднуються у кілька груп і їм пропонується створити колаж - портрет сучасного Інтернет-користувача, який навчається у старших класах школи.

Презентація груп.

Обговорення:

Наскільки ваші портрети є реальними?

Які риси характеру «прочитуються» з ваших портретів?

Чи є у ваших користувачів інші хобі, інтереси?

Активне користування Інтернетом допомагає їм чи шкодить?

Які небезпеки можуть спіткати ваших користувачів? (після цього питання переходимо до наступного обговорення)

 

4. Обговорення «Як правильно і безпечно користуватися Інтернетом»

Мета: обговорити з учасниками небезпеки, які існують в мережі Інтернет, формувати в них критичне ставлення до інформації, обачливе і відповідальне ставлення до різних видів онлайн діяльності.

Обладнання: маркери,  ватман.

Хід проведення

Педагог пропонує учасникам подумати і дати відповідь на запитання:

Чи є небезпеки в Інтернеті? Які саме?

Усі відповіді записуються на ватмані або на дошці.

Після цього педагог повертається до колажів з попередньої вправи і пропонує подумати: чи може користувач наразити на небезпеку когось ще, окрім себе? (родичі, друзі, однокласники) Як саме?

Потім на обговорення виносяться наступні запитання:

Що є особистою інформацією?

Як необхідно вести себе в Інтернеті, щоб не наразитися на неприємності?

До кого б ви звернулися якби потрапили у якусь неприємну ситуацію в Інтернеті?

До уваги педагога:

Інтернет є важливим інструментом для особистого спілкування. Проте ним можуть також зловживати, наприклад, використовувати для розсилання комп'ютерних вірусів і небажаної пошти, отримання інформації особистого характеру для краж, шантажу, переслідувань, розповсюдження і залучення до порнографії, інформування про сайти, небезпечні для дітей, наприклад, про секти, наркотики та їх виготовлення, суїциди, різні види насильства. Ось чому важливо бути обізнаним з питань інформаційної безпеки.

До особистої інформації належать імена та адреси, а також інша інформація, що стосується учнів, зокрема номер мобільного телефону, адреса школи, місце проживання та адреса електронної пошти.

До особистої інформації відносять також інформацію про роботу батьків, їх заробітки, наявність техніки, коштовностей та грошових заощаджень вдома або на рахунках (за матеріалами ресурсу On-ляндія http://www.onlandia.org.ua/ukr/ope.aspx).

 

5. Робота в групах «Кодекс поведінки в Інтернеті»

Мета: змоделювати безпечну поведінку учасників у мережі Інтернет, формувати відчуття причетності та відповідальності за якість змісту мережі Інтернет та власного спілкування у ній

Обладнання: маркери,  ватмани, форми оцінювання - по одній на кожну групу (додаток).

Хід проведення

Педагог об’єднує учнів у 2-3 групи і пропонує кожній з підгруп створити «Кодекс поведінки в Інтернеті», дотримання якого забезпечило б комфортне та безпечне користування мережею. При цьому необхідно врахувати критерії, які дозволять оцінити кодекс. Форма оцінювання роздається учням перед початком виконання завдання.

Презентація груп. Після презентації групи обмінюються кодексами і оцінюють їх за визначеними критеріями. Усі оцінки представляються на загал і обґрунтовуються.

Обговорення:

Навіщо потрібно створювати подібний кодекс?

Від кого залежить дотримання запропонованих правил поведінки?

Що можна зробити для того, щоб якомога більше користувачів почували і вели себе безпечно в Інтернеті?

До уваги педагога:

У даній вправі використовується метод формуючого оцінювання. Тобто учасники наперед знають за якими критеріями буде оцінюватися їхня спільна робота, чим мотивуються на досягнення якнайкращого результату.

 

6. Рефлексія заняття

Мета: підвести підсумки заняття, отримати зворотній зв'язок від учасників.

Хід проведення

Учасники по черзі висловлюють свої враження від заняття, зазначають, що було для них корисним, про що вони замислились.

 

Додаток

Форма оцінювання «Кодексу поведінки в Інтернеті»

Автори кодексу: _______________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Критерії

Не відповідає критерію

(0 балів)

Частково відповідає критерію

(1 бал)

У значній мірі відповідає критерію

(2 бали)

Повністю відповідає критерію

(3 бали)

Пункти кодексу не суперечать чинному законодавству

 

 

 

 

Пункти кодексу передбачають захищеність особистої інформації

 

 

 

 

Кодекс базується на принципах поваги до інших користувачів Інтернет

 

 

 

 

У кодексі висловлюється засудження розміщенню нецензурної, шкідливої інформації в Інтернеті

 

 

 

 

Кодексом передбачаються заходи із захисту персонального комп’ютеру

 

 

 

 

В кодексі зазначено, хто несе відповідальність за діяльність в Інтернеті

 

 

 

 

Формулювання пунктів чіткі, зрозумілі

 

 

 

 

Грамотність

 

 

 

 

Бали:

 


Тренінгове заняття «Безпека в мережі Інтернет»

(за матеріалами тренінгу Г. Васильєвої, І. Іванової, Н. Андрєєвої, Н. Янікової http://wiki.pskovedu.ru/index.php/Сетевой_экстрим_/_Тренинг_Безопасность_в_сети_интернет)

Цільова аудиторія: педагоги, батьки, учні.

Мета: сприяти формуванню в учнів (педагогів, батьків) поняття про принципи безпечної поведінки в мережі Інтернет.

Завдання:

- визначити основні небезпеки, які можуть спіткати дітей у мережі Інтернет;

- сприяти формуванню навички адекватного реагування на небезпеки мережі;

- розвивати культуру поведінки в Інтернеті.

 

1. Вправа «Перепустка»

Ресурси: слова для складання правил роботи в Інтернеті, роздруковані на кольорових аркушах і розрізані (кількість правил співпадає з кількістю груп).

Усі учасники заходять в аудиторію. При вході їм роздають «перепустки» - різнокольорові аркуші, на яких написані певні слова. Завдання – створити групу за кольором і зібрати речення зі своїх слів.

Приклади правил:

1. Не дозволяйте нав’язливій рекламі впливати на вас і не заходьте на підозрілі незнайомі сайти;

2. Не викладай у мережі особисті дані і дані своїх близьких.

3. Не відкривай усі сайти підряд, заходь в Інтернет з певною метою.

Після озвучування правил, які склали учасники, ведучий повідомляє тему тренінгу і його програму.

 

2. Вправа «Калейдоскоп запитань»

Ведучий задає питання:

- Назвіть причини, з яких ви заходити в Інтернет;

- У яких мережах ви зареєстровані?

- Чи спілкуєтесь ви з незнайомцями?

- Чи був у вас якийсь неприємний випадок в школі чи який відбувся особисто з вами, пов'язаний з Інтернетом?

- Чи погоджуєтесь ви з думкою, що Інтернет – це вільний простір, у якому можна робити все, що забажаєш?

- Як ви вважаєте, чи шкодить Інтернет вашому фізичному здоров’ю? Чому?

- Як ви вважаєте, чи шкодить Інтернет вашій моралі? Чому?

- Як ви вважаєте, чи шкодить Інтернет вашому психічному здоров’ю? Чому?

- Як ви вважаєте, чи шкодить Інтернет вашому культурному рівню? Чому?

Обговорення:

Які висновки можемо зробити, прослухавши відповіді групи?

 

3. Рольова гра

Підгрупам (які утворились у першій вправі) пропонуються ролі користувача мережі, його батьків, Інтернет-злодія. Завдання груп: написати казку або розіграти сценку про те, хто як поводить себе в Інтернеті і що з ними може трапитися.

Презентація груп. Обговорення питань культури поведінки та безпечної поведінки в Інтернеті.

4. Вправа «Вчимося безпечній поведінці»

Ведучий пропонує групам (на цьому етапі склад груп можна змінити) ознайомитися з інформаційними аркушами, у яких містяться матеріали:

- про шкідливі сайти, які закликають до тероризму, екстремізму тощо;

- про комерційні сайти, розраховані на недостатньо розвинене критичне сприйняття інформації користувачами;

- про небезпеки розміщення особистої інформації, фотографій, відео;

- про небезпеки особистих контактів з незнайомими людьми.

Завдання груп – ознайомитися з матеріалами, обговорити їх і зробити свої висновки, які і представити на загал.

 

Інформаційний аркуш №1

Пропонуємо вам матеріал про те, як захистити свої особисті дані.

Особливо зверніть увагу на ваші дії у випадку фішинг-атаки.

Зробіть відповідні висновки (письмово) і представте їх на обговорення групи.

Ознаки фішинг-атак і шахрайських повідомлень електронної пошти

Фішинг – один з видів шахрайства, спрямований на викрадення цінних особистих даних користувача, таких як номери кредитних карток, паролі, дані про банківські рахунки і т.д.

Шахраї можуть розсилати безліч повідомлень, які відправлені ніби надійними веб-вузлами (наприклад, від банку) і містять запит особистих даних.

Шахраї постійно вдосконалюють свої фішинг-повідомлення і вспливаючі вікна. Вони часто використовують офіційні емблеми реальних організацій та інші дані, отриманні зі справжніх веб-вузлів. Як розпізнати шахрайське повідомлення електронної пошти?

Наводимо кілька прикладів фраз, що часто використовуються при проведенні фішинг-атак:

«Підтвердіть свій обліковий запис». Представники компаній не повинні робити запит по електронній пошті про паролі, імена користувачів, номери соціального страхування та іншу особисту інформацію. Отримав повідомлення від корпорації Microsoft з проханням оновити інформацію про кредитну картку, не відповідайте – це шахрайське повідомлення;

«Якщо ви не дасте відповідь протягом 48 годин, ваш обліковий запис буде заблокований». Такі повідомлення викликають відчуття терміновості, щоб змусити людину відповісти не роздумуючи;

«Клацніть на посилання, наведене нижче, щоб отримати доступ до свого облікового запису». Посилання, за якими просять перейти, можуть бути повністю або частково містити реальне ім'я  компанії або бути повністю замаскованими. Вони ведуть на інший веб-вузол (як правило, шахрайський).

Фішинг-повідомлення зазвичай розсилаються масово і не містять ані імені, ані прізвища отримувача.

Дії у випадку фішинг-атаки

1. Повідомте компанію, чиє ім'я було використано. Для цього створіть нове повідомлення у вашій поштовій скриньці, вкладіть у нього шахрайське повідомлення і відправте на адреси відповідних організацій.

2. Терміново змініть паролі для всіх облікових записів, якими ви користуєтесь у мережі.

3. Регулярно перевіряйте стан своїх рахунків.

4. Встановіть на свій комп’ютер антивірусні та антишпіонські програми, регулярно їх оновлюйте.

 

Інформаційний аркуш №2

Пропонуємо вам матеріал про те, як безпечно спілкуватися в мережі.

Зробіть відповідні висновки (письмово) і представте їх на обговорення групи.

Соціальні мережі

Соціальні мережі сприяють вашій творчості, дозволяють постійно контактувати з друзями, надають багато можливостей – обмінюватися і переглядати відео, фото, слухати музику. І все це в одному місці. Але як уникнути небезпек і отримати користь і задоволення від відвідування соціальних мереж?

Дехто дуже любить дивитися фільми і відеоролики, використовуючи, наприклад, YouTube, переглядаючи своє улюблене відео та спілкуються з тими, кому це теж подобається. Але пам’ятайте, що на подібних сайтах немає обмежувальної класифікації за віком (як у кінотеатрах) й інколи можна знайти фільм, що не підходить вам за віком. Якщо фільм тривожить вас, викликає почуття страху, роздратування, відчаю, сорому – не потрібно його дивитись. Можна поділитися своєю думкою з дорослими, які можуть звернутися зі скаргою до адміністрації сайту.

Зображення

Фотографії і фільми – важлива частина мережевого простору. Завжди гарно подумайте, перш ніж завантажити свої фотографії чи відео. Зображення залишаються на сайтах  надовго (інколи навіть після того, як ви їх видалили). Вони можуть бути скопійовані, відредаговані і використані де завгодно. Подумайте, чи хочете ви цього. Пам’ятайте, коли ви викладаєте щось у мережі, це стає доступним мільйонам людей в світі. Про що ви маєте подумати у першу чергу, коли оновлюєте свої сторінки у соціальних мережах? Про власну безпеку. Захистіть сторінки налаштуваннями приватності – так ви зможете контролювати тих, хто має доступ до вашої інформації.

Персональний профіль

Це джерело інформації про вас. Додавання деталей – цікавий і веселий процес, але краще утриматися від додавання деякої інформації. Дату народження, адресу, номер мобільного краще не публікувати.

Мільйони людей в усьому світі спілкуються у соціальних мережах. Переконайтесь, що ніхто не має доступу до персональних налаштувань ваших сторінок і сайтів.

І ще декілька порад:

- частіше перевіряйте персональні налаштування ваших сторінок, щоб захистити себе від небажаних контактів;

- попросіть друзів і членів родини повідомити вам, якщо вони помітили, що ви розмістили надто багато особистої інформації або неналежні фото, відео. Зі сторони це може бути більш помітно. Зберігайте паролі у таємниці;

- поважайте себе та інших у мережі;

- якщо відбулась якась неприємна ситуація, повідомте про це дорослих.

Пам’ятайте, що кіберзапугування і погрози з мережі неприпустимі! На це обов’язкового необхідно реагувати:

- повідомити адміністраторам сайту;

- зберегти повідомлення-погрозу як доказ;

- обов’язково поставити до відома дорослих.

Спілкування он-лайн

Розмови з друзями завжди дозволять вам дізнатися останні новини. Електронна пошта, Skype, Qip – що вам більше до вподоби?

Ваше ім'я в сервісах для он-лайн спілкування має легко запам’ятовуватися, але це не повинно бути вашим реальним, повним іменем.

Повідомлення

Ви колись отримували від друзів неочікувані файли невідомого вам змісту? Двічі подумайте, перш ніж відкрити їх, вони можуть містити віруси. Якщо не впевнені, краще перепитайте друга про них по телефону або особисто.

У своїй електронній скриньці відкривайте лише повідомлення від тих людей, яких ви знаєте і яким довіряєте. Не забувайте прочитувати тему повідомлення. Якщо тема викликає підозри і не схожа на те, про що ви могли б поговорити з друзями, не відкривайте ніякі вкладення. Це можуть бути віруси.

Chain mails – повідомлення-ланцюжки, у яких просять переслати їх десятьом друзям, а інакше відбудеться щось неприємне, жахливе. Домовтесь з друзями не пересилати подібний спам. Якщо в таких повідомленнях міститься реальна загроза, поговоріть з дорослими.

Чати

Вони відкриті для всіх, ви можете говорити з кожним. Якщо ви спілкуєтесь в чатах, переконайтесь, що в них є модератори – люди, які слідкують за змістом спілкування. Будьте обережними і не повідомляйте особисту інформацію. Уникайте безпосередніх контактів з невідомими партнерами по спілкуванню. Якщо ви домовились з кимось про реальну зустріч, обов’язково повідомте про це дорослих. 

Пам’ятайте: щоб ви не використовували для спілкування – мобільний телефон, комп’ютер тощо – правила безпеки завжди однакові.

 

Інформаційний аркуш №3

Пропонуємо вам матеріал про те, як безпечно спілкуватися за допомогою мобільного телефону, як не потрапити на вудку реклами і що робити зі спамом.

Зробіть відповідні висновки (письмово) і представте їх на обговорення групи.

Мобільне спілкування

Premium Rate Numbers – платні номери

Що це таке? Це можливість витрати багато грошей, навіть не усвідомлюючи цього. Пропонуються різні послуги, придбання цікавих речей, акції і для цього вам потрібно подзвонити на певний номер або надіслати повідомлення. Всі дзвінки і повідомлення можуть бути дуже дорогими. Якщо ви хочете здійснити покупку онлайн, завжди уважно читайте всю надану інформацію, особливо написану дрібним шрифтом. Якщо у вас виникли труднощі із цим питанням, попросіть батьків зв’язатися з цим сайтом.

IMEI номер

Персональний ідентифікаційний код телефону (англ. International Mobile Equipment Identity), який встановлюється на заводі при виготовленні, слугує для ідентифікації пристрою в мережі. Зберігається у прошивці апарату, як правило, написаний на упаковці, в гарантійному талоні, а також під батареєю мобільного телефону. Відіграє роль серійного номеру апарату. Передається в ефір при авторизації у мережі. IMEI номер використовується для відстеження апаратів, для їх блокування на рівні оператора мобільного зв’язку при крадіжці.

Запишіть цей номер і зберігайте у надійному місці.

Погрози

Якщо ви стали отримувати неприємні чи грубі повідомлення з невідомих номерів, пам’ятайте – на них не потрібно відповідати, але необхідно зберегти у якості доказів. Якщо вас таким чином турбують, зверніться до дорослих, ким довіряєте, в школу або до мобільного оператора.

Декілька порад:

- завжди замислюйтесь, кому ви повідомляєте свій мобільний номер – ви не знаєте, чим це може закінчитися;

- будьте пильними, не розмовляйте голосно у публічних місцях, а також не слухайте голосно музику;

- будьте обережні з тим, що завантажуєте у свій телефон – кількість вірусів постійно зростає;

- якщо ви отримуєте смс-спам з різних номерів, повідомте про це вашого оператора.

Реклама

Деякі сайти містять багато реклами, яка привертає увагу, відволікаючи від мети, з якою ви зайшли в Інтернет. Якщо у вас весь час з’являються вспливаючі вікна, ви можете позбутися них, клацнувши мишкою «закрити», або натиснувши комбінацію клавіш Alt F4.

Зауважте:

- коли вас зацікавив якійсь рекламований продукт і ви вводите свої дані, щоб придбати його або дізнатися більше, завжди читайте інформацію про політику конфіденційності, щоб знати, куди інформація уходить від вас;

- не вірте всьому підряд. Якщо інформація (або рекламна пропозиція) надто приваблива – це може бути пастка шахраїв;

- поговоріть зі своєю родиною і заведіть окрему сімейну електронну скриньку для онлайн покупок і онлайн підписки. Залиште свою особисту скриньку для листування з друзями;

- інколи важко відрізнити рекламу від просто якогось розважального контенту. Читайте посилання уважно і перевірте безпеку свого комп’ютера і персональних даних, якщо ви  помилково не туди натиснули.

Скористайтесь нижченаведеними порадами, щоб уникнути небажаного спаму, реклами у своїй поштовій скриньці та убезпечити себе при користуванні Інтернет-ресурсами для спілкування:

- ставтесь з повагою до свого Інтернет-простору – дозволяйте тільки друзям і близьким людям спілкуватися з вами. Якщо ви не зустрічали когось у реальному житті, намагайтесь уникати таких контактів;

- використовуйте нікнейм, а не своє справжнє ім'я. Нікнейм має бути таким, щоб не привертати небажаної уваги;

- завжди звертайте увагу на особисті налаштування тих сайтів, де ви публікуєте особисту інформацію. Переконайтесь, що ви особисто знаєте тих, хто бачить і може скопіювати дану інформацію;

- спостерігайте за поведінкою своїх друзів у мережі і робіть щось, якщо вважаєте, що вони потрапили у ризиковану ситуацію;

- видаляйте листи-ланцюги (наприклад, «перешли це 10 друзям…»), не читаючи їх.

 

Інформаційний аркуш №3

Пропонуємо вам матеріал про те, як безпечно слухати і завантажувати музику та як уникнути небезпеки, граючи в онлайн ігри.

Зробіть відповідні висновки (письмово) і представте їх на обговорення групи.

Музика

Музика – одна з ваших найулюбленіших розваг у вільний час. Не забудьте про правила безпеки, коли ви працюєте з музичними файлами в Інтернеті:

- завжди читайте інформацію, написану в оголошенням дрібним шрифтом, перш ніж програти чи завантажити якусь мелодію чи ринг тон;

- перш ніж завантажити пісню, прочитайте відгуки інших користувачів;

- якщо ви використовуєте якісь програми обміну файлами, переконайтесь, що вони встановлені вірно і не дозволяють стороннім особам отримувати доступ до всіх файлів вашого комп’ютера;

- поважайте авторське право. Якщо автор пісні не виклав її на своєму офіційному сайті для вільного завантажування, ви можете опинитися у категорії порушників авторських прав.

Ігри

Ігри бувають найрізноманітнішими – від коротких і простих, до складних, у яких беруть участь багато гравців. Усі вони дуже різні, але якою б гра не була і на чому б ви не грали (комп’ютер, телефон, ігрова консоль), правила безпеки залишаються однаковими:

- треба створити сімейну електронну адресу для реєстрації у грі;
- вивчіть спеціальну мову ігор;

- якщо у процесі гри хтось почне використовувати нецензурні вирази у вашу адресу, ви можете зробити скріншот і пожалітися адміністрації сайту, використавши скріншот як доказ;

- не забувайте про мережевий етикет. Флеймінг і тролінг – приклади безвідповідальної поведінки і не варто витрачати свій час на таких користувачів. Завжди будьте ввічливими у спілкуванні;

- переконайся, що при реєстрації у грі ти не видав особистої інформації.

І ще кілька корисних порад:

- вивчіть рейтинг гри, переконайтесь, що вона підходить вашому віку;

- прочитайте терміни гри й умови використання даних сайтів, перевірте, чи є спеціальні функції безпеки для дітей;

- заповніть свій профіль гравця таким чином, щоб це дозволило вам знайти інших гравців вашого віку;

- нехай ваші батьки знають ваш псевдонім, як перевірити ваш онлайн акант на предмет безпеки, якщо раптом щось піде не так;

- встановіть часові обмеження для себе. Використайте, наприклад, будильник у мобільному телефоні, щоб слідкувати за часом.

 

5. Підведення підсумків.

Учасники розробляють у підгрупах правила поведінки у мережі Інтернет, використовуючи опорні слова:

- пам’ятай про

- піклуйся про

- ніколи не

- завжди

- думай про

- зверни увагу на

- намагайся

- порадься з

- узнай про

- не забудь

- ні в якому разі не

- зроби

- відповідай за

Після представлення правил, учасники висловлюють свої враження від заняття, висновки, які для себе зробили.

 

Матеріали для проведення класних годин на тему

«Безпека дітей і підлітків в Інтернеті»

 

Мета: навчання інформаційній безпеці в Інтернеті, розвиток самоконтролю учнів і формування уважного та відповідального ставлення до інформаційних ресурсів, формування культури комунікацій в мережі.

Питання для розгляду:

- перелік ризиків, які можуть спіткати учня в Інтернеті;

- правила розміщення особистої інформації в мережі;

- захист особистих даних;

- способи безпечного спілкування в режимі онлайн;

- доцільна організація робочого часу і часу на дозвілля – ефективний засіб профілактики Інтернет-залежності;

- правила безпеки в мережі Інтернет;

- віртуальні друзі чи шахраї та злодії?

- захист від спаму та вірусів;

- критичний підхід до інформації.

Питання для обговорення:

- Чи траплялись з вами неприємні випадки у школі, вдома, пов’язані з Інтернетом? (наприклад, хтось образив, обманув)

- Як убезпечити себе від неприємних ситуацій в Інтернеті?

- Чи можете ви створити загрозу для когось з користувачів? У якому випадку?

- Чи погоджуєтесь ви з думкою, що Інтернет – це вільний простір, у якому можна робити все, що забажаєш?

- Як ви вважаєте, чи шкодить Інтернет вашому фізичному здоров’ю? Чому?

- Як ви вважаєте, чи шкодить Інтернет вашій моралі? Чому?

- Як ви вважаєте, чи шкодить Інтернет вашому психічному здоров’ю? Чому?

- Як ви вважаєте, чи шкодить Інтернет вашому культурному рівню? Чому?

- Які ви знаєте правила користування ресурсами Інтернету?

Завдання учням:

- знайти в сайти, присвячені безпеці дітей і підлітків в Інтернеті, скласти їх анотований каталог;

- сформулювати у підгрупах по 5 найважливіших правил безпечної поведінки в мережі Інтернет, обґрунтувати їх важливість, зробити посилання на сайти, де це правило зустрічається;

- виробити спільні правила безпечної поведінки в Інтернеті, оформити їх у вигляді плакату, інформаційного бюлетеня тощо, розмістити на сайті школи;

- знайти в Інтернеті приклади порушень правил безпеки та етикету спілкування; визначити, яке саме правило порушено, запропонувати можливі шляхи виправлення ситуації з порушеннями правил безпеки та етикету спілкування в мережі;

- підготувати інформаційні матеріали по безпеці в Інтернеті і представити їх учням молодших класів у цікавій формі (казка, гра, вікторина тощо).

Основні правила безпечної поведінки в Інтернеті

для учнів початкових класів

(за матеріалами сайту http://www.friendlyrunet.ru)

  • Завжди запитуйте батьків про незнайомі речі в Інтернеті. Вони розкажуть, що безпечно робити, а що – ні.
  • Перш ніж почати товаришувати з кимось в Інтернеті, запитайте у батьків як безпечно спілкуватися.
  • Ніколи не розповідайте про себе незнайомим людям (де ви живете, навчаєтесь, номер телефону і т.д.).
  • Не відправляйте фотографії людям, яких ви не знаєте. Не потрібно, щоб незнайомі люди бачили фотографії вас, ваших друзів або членів вашої родини.
  • Не зустрічайтесь без батьків з людьми, з якими познайомились в Інтернеті. В Інтернеті багато людей розповідають про себе неправду.
  • Спілкуючись в Інтернеті, будьте дружелюбні з іншими. Не пишіть грубих слів. Читати грубощі так само неприємно, як і чути. Ви можете ненавмисно образити людину.
  • Якщо в Інтернеті вас хтось засмутив чи образив, обов’язково розкажіть про це батькам.

Основні правила безпечної поведінки в Інтернеті

для учнів середніх класів

  • При реєстрації на сайтах, намагайтесь не вказувати особисту інформацію, оскільки вона може бути доступною незнайомим людям. Також не рекомендується розміщати свої фото, даючи тим самим уявлення, як ви виглядаєте абсолютно незнайомим людям.
  • Використовуйте веб-камеру лише при спілкуванні з друзями, родичами. Прослідкуйте, щоб сторонні люди не мали змоги бачити вашу розмову, оскільки вона може бути записана.
  • Небажані листи від незнайомих людей називається «спам». Якщо ви отримали такого листа, не відповідайте на нього. В разі, коли ви дасте на нього відповідь, відправник буде знати, що ви користуєтесь цією поштовою скринькою і буде продовжувати надсилати вам спам.
  • Якщо вам прийшов лист з невідомої адреси, краще не відкривайте його. Такі листи можуть містити віруси.
  • Якщо вам надходять листи з неприємним, ображаючим змістом, якщо хтось поводить себе по відношенню до вас негідним чином, повідомте про це дорослих.
  • Якщо вас хтось засмутив чи образив, розкажіть про це дорослому.

Основні правила безпечної поведінки в Інтернеті

для учнів середніх класів

  • Небажано розміщувати персональну інформацію в Інтернеті. Персональна інформація – це ваше повне ім'я, прізвище, номер мобільного телефону, адреса електронної пошти, домашня адреса, фото з вами, членами вашої родини, друзями.
  • Якщо ви публікуєте фото чи відео в Інтернеті, їх може подивитися кожен. Зважайте на це.
  • Не відповідайте на спам (небажану електронну пошту).
  • Не відкривайте файли, які надіслали невідомі вам люди. Ви не можете знати, що насправді міститься у цих файлах – там можуть бути віруси або фото, відео з «агресивним» змістом.
  • Пам’ятайте, що віртуальні знайомі можуть бути не тими, за кого себе видають.
  • Якщо поруч з вами немає когось з дорослих, яким ви довіряєте і які можуть вас захистити, не зустрічайтесь в реальному житті з людьми, якими ви познайомились в Інтернеті. Якщо ваш віртуальний друг справді той, за кого себе видає, він спокійно зреагує на вашу турботу про власну безпеку.
  • Ніколи не пізно розповісти дорослим, якщо вас хтось образив.

 

 

Інформаційні матеріали, які можуть бути використані у проведенні просвітницьких заходів з батьками учнів щодо безпечного перебування їхніх  дітей у мережі Інтернет

(за матеріалами сайту http://school-sector.relarn.ru/wps/?p=1758)

 

Бурхливий розвиток комп’ютерних технологій і широке розповсюдження доступу до мережі Інтернет відкриває великі можливості для спілкування і саморозвитку. Дорослі розуміють, що Інтернет – це не лише джерело можливостей, але й джерело загроз. Діти, які сьогодні дуже активно користуються можливостями всесвітньої павутини, дуже часто необізнані про ризики, з якими можуть у ній зіткнутися. Тому завдання, як держави, так і педагогів, і, безумовно, батьків об’єднати зусилля, щоб забезпечити безпеку дітей.

Пропонуємо декілька рекомендацій, які стануть у нагоді турботливим батькам, які прагнуть зробити роботу дітей в Інтернеті корисною.

Правило 1. Уважно ставтесь до дій вашої дитини у мережі Інтернет:

- не відправляйте дитину у «вільне плавання» по Інтернету. Намагайтесь активно брати участь у взаємодії дитини з мережею, особливо на етапі її освоєння;

- спілкуйтесь з дитиною про те, що нового вона дізнається для себе за допомогою Інтернету і як вчасно попередити загрози.

Правило 2. Інформуйте дитину про можливості і небезпеки, які містить у собі мережа:

- поясніть дитині, що в Інтернеті, як і в житті, зустрічаються «гарні» і «погані» люди. Переконайте, що в разі зіткнення дитини з негативом чи насильством з боку іншого користувача, вона має повідомити про це близьких людей;

- навчіть дитину шукати потрібну інформацію і перевіряти її, в тому числі, з вашою допомогою;

- навчіть дитину уважно ставитися до скачування платної інформації і отримання платних послуг з Інтернету, особливо через відправлення смс-повідомлень;

- складіть перелік корисних, цікавих, безпечних ресурсів, якими може користуватися ваша дитина, і порадьте їй їх використовувати.

Правило 3. Оберіть зручну форму контролю перебування вашої дитини в мережі:

- встановіть на вашому комп’ютері необхідне програмове забезпечення – програми батьківського контролю, антивіруси;

- якщо ваша дитина навчається у початкових класах, обмежте час її перебування в Інтернеті; якщо в середніх чи старших – домовтесь про режим користування Інтернетом;

- якщо комп’ютер використовують усі члени родини, встановіть його в місці, доступному для всіх, а не в кімнаті дитини;

- створіть різні облікові записи на вашому комп’ютері для дорослих і дитини. Це допоможе не тільки убезпечити дитину, але й зберегти ваші дані;

- регулярно відстежуйте ресурси, які відвідує ваша дитина. Прості налаштування комп’ютера дозволять вам бути в курсі того, яку інформацію переглядала ваша дитина.

Правило 4. Регулярно підвищуйте рівень власної комп’ютерної грамотності, щоб забезпечити безпеку дитини:

- використовуйте зручні можливості підвищення рівня комп’ютерної та Інтернет-грамотності, наприклад, відвідування курсів, читання спеціальної літератури, консультації з експертами;

- знайомте членів вашої родини з базовими принципами безпечної роботи на комп’ютері і в Інтернеті.

Положення про конкурс дитячого малюнку «Я й безпечний Інтернет»

Мета та завдання конкурсу

- привернення уваги користувачів Інтернет до проблеми Інтернет-безпеки;

- формування у дітей критичного ставлення до ресурсів мережі;

- стимулювання використання дітьми і підлітками позитивного Інтернет-контенту, який би сприяв їхньому розвитку і навчанню.

 

Терміни  проведення

Конкурс проводиться у лютому місяці.

 

Учасники конкурсу

У конкурсі беруть участь як групи, так і окремі учні закладу освіти.

 

Хід конкурсу

Учасники представляють свої роботи (малюнок, плакат, комікс) на тему «Я й безпечний Інтернет». У роботі має відображатись знання учасниками небезпек, які можуть спіткати їх у всесвітній мережі, можливості їх уникнення та етичного використання Інтернету.

Оцінюється як техніка виконання малюнку (відповідно до віку), так і закладений у нього зміст, ідея.

У підсумку конкурсу проводиться загальношкільна виставка малюнків.

 

Положення про конкурс учнівських презентацій

«Моя безпечна мережа»

Мета:

- привернення уваги учнів, їхніх батьків та педагогів до проблем безпеки при використанні Інтернету;

- стимулювання підвищення знань учнів, їхньої обізнаності щодо безпеки у всесвітній мережі та захисту від Інтернет-небезпек.

Учасники конкурсу:

учні старших класів.

Хід проведення

Учасники готують мультимедійні презентації на тему захисту від Інтернет-загроз і забезпечення безпеки при використанні Інтернету. Презентації мають містити навчальні моменти щодо безпечної поведінки мережі, культури спілкування і взаємодії користувачів, критичного ставлення до інформаційних ресурсів.

Презентації учасників виносяться на захист, на який запрошуються учні школи, педагоги, батьки.

ДолученняРозмір
metodichni_materiali_bezpeka_v_internet_anosova_1.doc (371)171.5 КБ
Збір матеріалів Збір матеріалів
05:29:14|127.0.0.1|localhost|2024-03-19|claudebot|44.221.43.208

:
: