Цей день в історії. 06 липня

Зображення користувача Irina.

 

Переддень свята Івана Купали.
В ніч на 7-е липня квітне в лісі папороть чарівним цвітом. Існувало повір'я, ніби в ніч на Івана Купала дерева переходять з місця на місце і розмовляють між собою шелестінням листя. Навіть тварини і трави розмовляють одне з одним. Причому трави наповнюються особливою, чудодійною силою. Збіг язичницького свята Купали з днем св. Передвісника Іоанна в народному понятті змішалися, тим паче, що в основі обох свят лежить омивання водою. Тому пращури наші, зберігши вірування і звичаї стародавнього Купали, об'єднали їх з днем і ім'ям св. Іоанна Хрестителя. Свято Купали було для наших пращурів великим днем очищення вогнем і водою і разом з тим служив святом літнього сонцестояння, коли звичайно природа діє з особливою всеоживляючою і всепробуджуючою силою.

 

1785 - Конгрес США постановив назвати валюту країни «доларом». Континентальний Конгрес прийняв ухвалу величати національну валюту "доларом". Здавалося б, ну назвали б фунтом там або шилінгом, колонія-то англійська, але по-перше, це у минулому і навіщо зайвий раз на болючий мозоль наступати, а по-друге, в північноамериканських колоніях вже ходили гроші з такою назвою.
А взагалі долар народився в XVI столітті у Німеччини. Був він крупний, срібний і звався Іоахімсталер мюнце (монета з долини Св. Іоахіма). Срібло в цій долині здобувалося, і монети з нього карбувалися. Нині Іоахімсталь зветься Яхимів і належить вже Чехії. Назва європейцям сподобалася. Італійці звали його таллеро, іспанці - далеро, скандінави - далер, англійці - власне долар. А ось в американських колоніях Іспанії такі монети звалися песо, але всі вважали за краще звати їх "іспанськими доларами".

1946 - Народився Сильвестр Сталонне, американський кіноактор, сценарист і режисер, спортсмен.
Майбутній кіноактор і режисер народився в Нью-Йорку в сім'ї італійського іммігранта і француженки. У 1951 році батько Сталлоне відкрив в різних містах США мережу салонів краси, і батьки отримали можливість дати своїм дітям гарну освіту.
Проте Сильвестр не міг і думати про акторський терен, оскільки страждав невеликим дефектом мови, що виник через родову травму. Тому пізніше він говорив, що в дитинстві випробував на собі всі ті відчуття, які повинен був випробовувати виродок Квазімодо.
До шістнадцяти років Сильвестр змінив безліч шкіл і нарешті прийшов в гімнастичний зал, де познайомився з гантелями і почав посилено тренуватися. Коли почалася війна у В'єтнамі, мати влаштувала Сильвестра викладачем фізичної підготовки в привілейований коледж в Швейцарії. Саме там Сильвестр вперше вийшов на сцену в студентському спектаклі. Тільки тепер він відчув, що сцена немов бальзам для його душі.

1415 - Спалений на багатті лідер чеських протестантів Ян Гус (1371 - 1415). Ян Гус - народний чеський герой, діяч католицької реформації, виступав за проведення богослужінь на рідній мові, за моральну чистоту служителів церкви і різко критикував продаж індульгенцій папськими ієрархами. Обманним шляхом був заманений до суду інквізиції і спалений на багатті за єресь. Легенда приписує йому фразу "O, sancta simplicitas!" ("О, свята простота!"), яку він вимовив, коли якась літня жінка підкинула поліно в багаття, на якому його спалювали. Коли тіло мученика охопили язики полум'я, що роздувався вітром з озера Боден, Ян Гус заспівав: "Ісус Хрістос, Син Бога Живого, помилуй мене". Римський Папа порушив свою обіцянку про безпеку Гуса і пояснив це так: "Ніхто не зобов'язаний стримувати слово, дане єретику". Мученицька смерть Гуса ще довго підтримувала вогонь під киплячим "релігійним питанням", так що сторіччя опісля Мартін Лютер остерігався їхати до Лейпціга, хоч і мав дану Папою Римським обіцянку зберегти йому життя і свободу.
Проповіді Яна Гуса і його смерть стали повчанням і прикладом для нащадків.

1923 - Офіційно набуло чинності рішення про створення СРСР

1905 - Вперше поліцейські Америки і Європи обмінялися відбитками пальців підозрюваного. Служби правопорядку Америки і Європи обмінялися сьогодні відбитками пальців підозрюваної в злочинах людини - Джона Уокера. Через 85 років американський суд перестане розглядатися відбитки пальців як безперечне свідоцтво, оскільки "процедура їх порівняльного аналізу не відповідає науковим критеріям", проте право повідомляти присяжних про те, що відбитки пальців людини носять неповторно індивідуальний характер, а також про те, що між двома наборами відбитків є певна схожість, органи правопорядку залишать за собою. Одночасно з дактилоскопією стало питання розвитку основ почеркознавства, порівняльного аналізу волосся і навіть балістичну експертизу.

1928 - В Нью-Йорку відбувся перший в світі повністю озвучений кіносеанс

1937 - Народилась Ада Миколаївна Роговцева, українська актриса театру і кіно («Вечный зов», «Овід»).

 

1936 - На параді фізкультурників у Москві вперше з'явилося гасло «Спасибо товарищу Сталину за наше счатливое детство».

 

 

 

1994 - На американські екрани вийшов фільм Роберта Земекіса «Форрест Гамп». У 1995 році Форрест Гамп викликав справжній фурор. Він ввів в моду коротку військову стрижку і сорочку, яка обов'язково повинна бути застебнута на всі гудзики до адамова яблука.
У лінгвістиці з'явилося нове явище, що іменується "гампізм". Коли Земекiса попросили прокоментувати феноменальний успіх "Форреста Гампа", він видав наступне: "Чудеса відбуваються щодня, люди не вірять в них, але вони відбуваються".
У 1995 році фільм одержав шість (!) премій "Оскар" в категоріях «кращий актор», «кращий режисер», «кращі візуальні ефекти», «кращий монтаж», «краща кінокартина», «кращий сценарій, заснований на літературному творі».

 

 

1687 - Ісаак Ньютон опублікував в Лондоні "Philosofiae uaturalis principia mathematika" - "Математичні початки натуральної філософії" (всесвітньо відомі "Початки"). В них було дане формулювання основних понять і принципів механіки у вигляді трьох відомих законів - закону інерції, закону зміни кількості руху пропорційно прикладеній силі, закону рівності дії і протидії. На їх основі Ньютон вивів закони руху тіл в полі центральних сил не тільки у вакуумі, але і в середовищі, що чинить опір.
У "Початках" були також викладені основи теорії всесвітнього тяжіння, з великим успіхом застосованої до визначення руху тіл Сонячної системи - планет, їх супутників і комет. У цій же книзі були вперше пояснені головні особливості руху Місяця, приливи і відливи в океанах, стиснення Юпітера; дана теорія фігури Землі і вирішений ряд питань гідромеханіки.

1885 - Луї Пастер зробив перше щеплення людині від сказу. Вранці в лабораторії Луї Пастера з'явився маленький ельзасець, дев'ятирічний Жозеф Мейстер, якого привела мати. Вона розповіла, що два дні тому на хлопчика напав скажений собака. Покусав він того ж дня і власного господаря, і той застрелив його. Пастер налічив у хлопчика 14 укусів, Жозеф ледве ходив від болю. Пастер вирішив діяти. До цього він вже перевіряв результати дії вакцини проти сказу на тваринах, і результати були чудовими, але чи міг він дозволити собі експериментувати на людині? Проте випадок був дуже серйозний, і бактеріолог зробив хлопчику перше щеплення. Жозеф Мейстер став першою людиною, що вижила після зараження на сказ, і все життя був вдячний своєму рятівнику. У 1886 році в Ельзасі повинен був організовуватися Інститут Пастера, і ім'я Мейстера стояло в списку жертводавців на першому місці - хлопчик розбив свою скарбничку і всі гроші відправив доктору. Пізніше Мейстер стане в Інституті сторожем, а після смерті Пастера піклуватиметься про його могилу. 15 червня 1940 року, коли гітлерівські війська вторгнуться до Франції, Жозеф Мейстер накладе на себе руки - думка про те, що нацисти знущатимуться над могилою Доктора Пастера, буде для нього нестерпною.

1912 - У Стокгольмі відбулось урочисте відкриття V Олімпійських ігор, які почалися ще в квітні.

1919 - Британський дирижабль R-34 приземлився в Нью-Йорку і став першим повітряним судном, що успішно перетнуло Атлантичний океан.

 

 

Збір матеріалів Збір матеріалів
11:34:45|127.0.0.1|localhost|2024-03-19|claudebot|3.93.173.205

:
: