Цей день в історії. 08 серпня

Зображення користувача Irina.

8 серпня 2008 розпочалася військова агресія Росії проти Грузії

1945 - Було утворено Міжнародний військовий трибунал - для суду над головними військовими злочинцями країн, що воювали на стороні фашистської Німеччини. Угода про утворення Трибуналу передбачала, що у віданні цього судового органу знаходитимуться злочини проти світу, військові злочини і злочини проти людяності; цю угоду підписали уряди СРСР, США, Великобританії і тимчасовий уряд Франції. Кожна із сторін делегувала в Трибунал по одному представнику, а також по одному його заступнику. Для правомірності ухвалюваних рішень на судових засіданнях повинні були бути присутніми всі четверо членів Трибуналу, а у разі хвороби (або іншої поважної причини) - заступники.

1937 - Народився Дастін Хоффман, американський кіноактор, лауреат "Оскара" (Людина дощу (1989), Крамер проти Крамера (1980); Тутсі, Маленька велика людина, Дік Трейсі, Епідемія).
Дастін Хоффман народився в Лос-Анджелесі. Був названий на честь знаменитого коміка Дастіна Фарнума, улюбленого актора матері. Збирався стати піаністом, займався в консерваторії і на акторському факультеті "Пасадена плейхауз".
Дебют в кіно - фільм "Випускник", 1967 рік. Відтоді актор змінив величезну кількість образів, з приголомшливою майстерністю зіграв багато неоднозначних ролей.


1941 - Початок блокади Ленінграда.
Блокада продовжувалася 872 дні. На початкублокади німецька авіація знищила значну кількість продовольчих складів, що стало причиною страхітливого голоду в блокадному місті.
Продовольство зможуть постачати в блокадний Ленінград тільки Дорогою життя - Ладожським озером.

1812 - Михайло Кутузов призначений головнокомандуючим російською армією.
На початку Вітчизняної війни 1812 роки Кутузов був вибраний начальником петербурзького і московського ополчень. Проте, вже 8 серпня він був призначений головнокомандуючим всіма діючими арміями і через 3 дні, 11 серпня, в'їхав у війська. Кутузов змінив на посту головнокомандуючого непопулярного у військах Барклая де Толлі. Проте, пам'ятник Барклаю де Толлі абсолютно заслужено стоїть в Санкт-Петербурзі на площі перед Казанським собором, в якому похований генерал-фельдмаршал, світлий князь Голеніщев-Кутузов.

1927 - Народився Святослав Миколайович Федоров (1927 - 02.06.2000), російський хірург-окуліст, політик.
У 1960 році Федоров вперше в країні зробив унікальну операцію з імплантації в око людини штучного кришталика. Цю операцію визнали "антифізіологічною", в результаті він був вимушений піти з роботи.
З 1980 року - директор Московського НДІ мікрохірургії ока. З 1986 року - гендиректор Міжгалузевого науково-технічного комплексу "Мікрохірургія ока". Федоров був автором більш ніж 400 публікацій, мав 164 авторських свідоцтва. У 1987 році йому було присвоєне звання Героя Соціалістичної Праці. Крім того, офтальмолог нагороджений орденами Трудового Червоного Прапора і "Знак Пошани", Золотою медаллю імені М.В.Ломоносова Академії наук СРСР, премією Ленінського комсомолу, імені Філатова АМН СРСР, лауреат іноземних премій - премії Палеолога (США), Оскара (США), Перікла (Італія) і Дере. Загинув в авіакатастрофі внаслідок падіння гелікоптера "Газель".

1819 - Народився Пантелеймон Олександрович Куліш (1819 - 14.02.1897), український поет, письменник, історик (Хуторна поезія, Чорна Рада, Записки про Південну Русь).>>
Народився в дрібномаєтній сім'ї, що втратила дворянство. Вчився в Київському університеті (не закінчив), з 1841 вчителював.
Літературну діяльність почав в 1840, писав на українській і російській мовах. Користувався переважно прийомами романтизму і «етнографічного реалізму». У ранніх творах відобразилося захоплення історією України і народною творчістю.
У 1846-47 роках член Кирило-Мефодієвського товариства. Еволюціонував від романтизму до так званого етнографічного реалізму. Вірші, історична поема "Україна" (1843), історичний роман "Чорна Рада, хроніка 1663 року" (1845-57) про боротьбу козацтва за незалежність.

 

 

1588 - Англійський флот розбив залишки Непереможної Армади і змусив іспанців повертатись на батьківщину. В ході Англо-Іспанської війни 1586 - 1604 років в морській битві в протоці Па-де-Кале англійський флот завдав нищівного удару іспанській «Непереможній армаді». Вона була послана до берегів Туманного альбіону іспанським королем Филипом II, фанатичним католиком, для того, щоб скрушити «єретичну» Англію і включити її до числа іспанських володінь. Проте ця поразка поклала кінець ері військово-морської гегемонії Іспанії, а статус «владичиці морів» на два століття знайшла Британська імперія. Англійський флот очолював лорд Говард Еффінгем. Англійці, розбивши залишки Непереможної Армади, змусили іспанців повертатись до Іспанії через Північне море, в обхід Шотландії та Ірландії. Доречі, дісталися родних берегів іспанці лише у жовтні, втративши половину із 130 кораблів і 15 тисяч людей.

1815 - Наполеон Бонапарт відплив у заслання на острів Святої Єлени в Південній Атлантиці, де й провів решту життя.
Опинившись у вигнанні на острові Святої Єлени, Наполеон Бонапарт вирішив засісти за англійську мову. Повалений французький імператор, дуже цікавився тим, що про нього пишуть лондонські газети. Щоб читати їх самостійно, він і вирішив вивчити мову своїх ворогів...
Наполеон був засланий на острів Святої Єлени в 1815 році після поразки в битві під Ватерлоо і помер там же в 1821 році. Офіційний медичний висновок свідчить, що імператор помер від раку. Однак високий вміст миш'яку в організмі імператора (у волоссі) підтверджує, що Наполеон піддавався дії отрути ще до свого вигнання. Учені припускають, що можливим джерелом миш'яку був зелений фарбник для шпалер, засоби для обробки патронів і препарати для відновлення волосся, популярні в ХІХ столітті...

1960 - Кот д'Івуар. День незалежності. Раніше країна називалася Берег Слонової Кістки. Держава на західному узбережжі Африки. Територія - 322,5 тис. кв. км. Населення - 6,7 млн. (1979 р.). Африканські народності - баулі, анья, беті, сенуфо, мандінго та ін. Столиця - Абіджан (1,4 млн. жит.). Державна мова - французька. Більшість населення - анімісти (місцеві традиційні культи), мусульмани (22,8%), католики (13,5%). В кінці XIX ст. після багаторічної війни колонізаторів з місцевими племенами країна була окупована Францією і перетворена на колонію. З 1958 р. - автономна республіка у складі Французького співтовариства. Незалежність Берега слонової Кістки проголошена 8.08.1960 р.

1786 - Французький лікар Мішель Паккар став першим, хто підкорив найвищу вершину Європи - альпійську гору Монблан (le Mont Blanc).
День першого підкорення Монблану, як свідчать деякі джерела, вважається днем народження альпінізму.
Про Монблан, здається, відомо все і написано безліч книг та статей. Але, досі тривають суперечки. Чому?
Тому, що досі немає одностайної думки щодо географічного розташування вершини і її точної висоти. Масив Монблан знаходиться на кордоні трьої країн: Франції, Італії та Швейцарії. В якій країні знаходиться вершина Монблану сказати однозначно дуже важко.
За даними 2001 року (використовувалися найсучасніші методи і засоби виміру) висота гори дорівнює 4810,4 метри (раніше вважали, що висота Монблану 4807 м) Але не виникає суперечок щодо ствердження, що Монблан - найвища гора Європи.

 

1570 - Сен-Жерменськім договором припинена третя релігійна війна у Франції. ...За трьома релігійними війнами (1562-63, 1567-68, 1568-70) послідував Сен-Жерменській мир (1570), за яким гугеноти одержали 4 важливих міста-фортеці, право посідати державні посади, кальвіністське богослужіння було дозволено по всьому королівству...

1969 - Вперше і востаннє в історії радянського футболу Кубок СРСР виграла команда першої ліги - львівські "Карпати".

1919 - День незалежності Афганістану. Ісламська Держава Афганістан; до 1992 Республіка Афганістан, держава в Південно-Західній Азії. Перші афганські державні утворення виникли в XVI ст. У 1747 - 1818 існувала Дурранійськая держава. Англо-афганські війни ХІХ ст. завершилися встановленням англійського контролю над зовнішньою політикою Афганістану. У 1919 уряд Аманулли-хана проголосив незалежність Афганістану.

1949 - Бутан. День незалежності Бутан дбайливо хранить свої багатовікові культурні традиції. В країні заборонено телебачення, закон зобов'язує громадян носити національний одяг. Населення Бутана складають в основному буддисти Тибету і непаломовні індуси.
Бутан - країна контрастів. На вологій південній рівнині, на кордоні з Індією, ростуть банани, а на прохолодному узгір'ї в центрі країни поширені дубові ліси. На півночі Бутану здіймаються скелясті Гімалайські гори, круглий рік покриті льодом і снігом.

 

1900 - В Бостоні відбувся перший матч за Кубок Міжнародної федерації лаун-теніса, тобто Перші змагання з тенісу на Кубок Девіса.
Цей захід проходив на майданчику Лонгвудського крикетного клубу. Організатором турніру і спонсором самого призу був капітан американської команди Дуайт Девіс, чемпіон США 1898 року.
А знаменитий Кубок Девіса являє собою срібну позолочену салатницю, яку купив Девіс в якості приза у змаганнях.

1900 - Помер Еміль Шкода (19.11.1839 - 1900), німецький інженер. Лікарями були і батько і дядько Еміля, і сім'я щиро сподівалася, що і хлопчик присвятить себе охороні здоров'я. Еміль же обрав інший шлях, став інженером, а в тридцять років купив в Пльзені завод Валленштейна-Вартенберга. Шкода був не тільки хорошим інженером, він виявився і блискучим підприємцем. Завод був перенесений з центру на околицю міста і почав стрімко рости. У 80-х роках він вже був сучасним ливарним і металообробним виробництвом, основою експорту якого було литво, кування для великих пасажирських лайнерів і військових кораблів, а також цукрові млини. У 1876 році відкрилося перше зарубіжне представництво в Києві, пізніше були створені представництва і в інших країнах.
Був Шкода ще і завзятим мандрівником, об'їздив всю Америку, а повернувшись, повісив в робочому кабінеті барельєф із зображенням вірної слуги-індіанця, що супроводжувала його в подорожах. Так виникла емблема компанії "Шкода".

1923 - Бенні Гудмен, якому в той час було лише 14 років, почав свою професійну кар'єру кларнетиста. Першим місцем його роботи став оркестр на екскурсійному пароплаві, що курсував озером Мічіган.

1942 - Махатма Ганді та Джавахарлал Неру зажадали від англійців негайного створення національного уряду.
У Бомбєї на сесії виконкому партії Індійський національний конгрес лідери партії Махатма Ганді та Джавахарлал Неру, погрожуючи акціями громадської непокори, зажадали від англійців негайного створення національного уряду.
Після цієї заяви всі члени виконкому були заарештовані англійськими властями, а в Індії почались масові демонстрації протесту.

1951 - Народився Станіслав Садальський, російський актор (Місце зустрічі змінити не можна, Про бідного гусара замовте слово).

1968 - У Києві відкрито Інститут культури.

1974 - У вечірньому телевізійному зверненні до американців Річард Ніксон оголосив про свій намір підти з посади президента США.
Ця заява була зроблена під тиском обставин, що виявилися при розслідуванні Уотергейтського скандалу, і розпочатої проти Ніксона процедури імпічменту.
Річард Ніксон став першим президентом США, який подав у відставку. Рівно через місяць, 8 вересня його наступник Джеральд Форд звільнив Ніксона від будь-яких кримінальних переслідувань щодо Уотергейтської справи.

Збір матеріалів Збір матеріалів
03:08:30|127.0.0.1|localhost|2020-07-07|CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)|3.81.28.10

::