Цей день в історії. 14 липня

Зображення користувача Irina.

1789 - З узяття Бастілії почалася Велика Французька революція.
        Облога і узяття Бастілії - одна з грандіозних подій в історії людства. Воно мало величезне значення в очах не тільки сучасників, але і подальших поколінь. Узяття Бастілії зробилося символом всякого досягнутого революційним шляхом політичного звільнення, саме слово "Бастілія" стало прозивним.
       Багато легенд оточує ті липневі дні. У ряді книг написано, що ватажки бунту закликали до узяття Бастілії. Нічого подібного не було. Одна думка турбувала народ: небезпека з боку королівських військ, що рухались з Версаля громити бунтуючий Париж. Бастілія вийшла на перший план простим і природним чином: для боротьби потрібні були зброя і порох, а запаси пороху зберігалися в подвалах фортеці.
Бастілія була тоді емблемою пригноблення. Вона асоціювалася з жахливими "Леттр де каше" ("Lettre de cachet") - страшними наказами про арешти, які підписувалися королем і пачками давалися кому завгодно: міністрам, губернаторам, коханкам, фаворитам. Такий наказ, наперед підписаний королем, повелівав коменданту Бастілії заточити у фортецю такого-то (тут оставлялось місце для імені і прізвища) і тримати його надалі до розпорядження. Таким чином, сановник або улюбленець, якому у порядку милості давався такий папірець, міг вписати в цей бланк кого йому надумається і передати наказ поліції. Людину ув'язнювали і тримали її доти, поки власник наказу не захоче виклопотати у короля дозволу випустити ув'язненого або сам король про нього не пригадає. Тримали і рік, і п'ять років, і тридцять п'ять років, а про деяких забували зовсім.
     Та все ж зовсім не про цю ненависну Бастілію думав народ. Йшлося про набагато більш невідкладну справу, ніж звільнення ув'язнених. Необхідно було дати відсіч військам, які не сьогодні - завтра увійдуть до Парижа, а може бути, вже зараз входять в нього.

 

1917 - Тимчасовий уряд опублікував декларацію про національну автономію України.
         Про це до недавніх часів в радянських, так званих історичних працях, взагалі не згадувалося. Невідомо, вилилося б це в повну незалежність чи ні, оскільки більшовики, захопивши владу, спершу віддали велику частину України німцям за Брестським миром, а потім повністю заволоділи Україною самі.

 

1910 - Народився Уїльям Ханна (William Hanna) (1910 - 22.03.2001), американський мультиплікатор
          Уїльям Ханна народився в штаті Нью-Мексіко. Трудову діяльність він починав як інженер, але втратив свою роботу під час американської Великої депресії 1929 року. Оскільки Ханна умів малювати, він знайшов собі роботу як мультиплікатор.
          Почав працювати разом з Джозефом Барберою Їх першою спільною роботою став мультфільм Puss Gets The Boot, який був висунутий на премію "Оскар". Під враженням від їх негайного успіху керівництво MGM доручило Ханні і Барбері розробити безсмертну тему кота і мишеняти.
          Разом вони створили всесвітньо відомий мультсеріал "Том і Джеррі", який за свою історію одержав 7 "Оскарів". Ханні належать і всі крики, стогони і інші звуки, що видаються бідолахою Томом, коли він вскакує в чергову халепу


1846 - Народився Микола Міклухо-Маклай (1846 - 14.04.1888), російський етнограф, мандрівник, що вивчав життя народів Океанії. Всюди, куди б не закидала доля, Микола Миклухо-Маклай возив з собою три книжки: повість Гоголя «Тарас Бульба», томик віршів Міцкевича і трагедію Гете «Фауст». То були не просто улюблені твори, вони значили для великого мандрівника багато більше. Дядько його, старший батьків брат, замолоду приятелював з Гоголем, котрий дуже цікавився історією їх родини. Їх далекий пращур Охрім Макуха був курінним отаманом Війська запорізького. Разом з ним за визволення України з-під гніту польської шляхти під прапором Богдана Хмельницького воювали троє його синів. Один з них закохався в шляхетну панночку і перейшов на бік поляків в обложену козаками фортецю. Брати його викрали звідти, хоча один з них при цьому загинув, і батько власноручно стратив зрадника. Отак у Гоголя й з'явились знамениті слова Тараса Бульби: «Я тебе породив, я тебе й вб'ю!». А Миклуха-Маклай називав себе «нащадком Тараса Бульби».
Мати мандрівника була дочкою лікаря-німця, підполковника у відставці, котрий вступив до російської армії в 1812 році, щоб воювати проти Наполеона, і, одружившись з полячкою, шляхтянкою, залишився в Росії. Той лікар походив з одного роду з Гете, а його дружина була родичкою Міцкевича. Сам Микола Миклуха-Маклай був троюрідним небожем Гете і небожем Міцкевича. Про себе він говорив: «Моя особа є живим прикладом того, як благополучно з'єднались три одвічно ворожі сили.
       Палка кров запорожців мирно злилась з кров'ю їхніх, здавалось, непримиренних ворогів, гордих ляхів, розбавлена кров'ю холодних німців».
       Лише російської крові в ньому не було, хоч і прозваний він великим російським мандрівником. Перебуваючи в Океанії, Миклуха Маклай записав в щоденнику. «Я з гордістю почуваю себе українцем». В Австралії живуть троє онуків Миклухи-Маклая (він одружився з донькою прем'єр-міністра Нового Південного Велзу). В їхній оселі висить портрет діда у барвистій українській вишиванці.

 

1811 - Народилась Гаррієт Бічер-Стоу (1811 - 1896), американська письменниця, автор "Хатини дядька Тома".
        Одружившись з професором богослов'я, вона повністю присвятила себе сім'ї - няньчила дітей, шила, готувала, впорядковувала дім. А щоб допомогти чоловіку, писала розповіді для місцевих газет. Вона мала дивовижну здатність писати швидко, без помарок, примостившись на краєчку кухонного столу.
            Так продовжувалося років 15. Але одного разу відбулася подія, яка, здавалося б, ніяк не могла торкнутися звичайної хатньої господарки: Конгрес США прийняв закон про збіглих рабів. Відтепер плантатори отримували право переслідувати своїх негрів не тільки в південних, рабовласницьких штатах, але і на півночі країни, де рабство було заборонено. Цей закон обурив Гаррієт. Місіс Стоу вирішила написати книгу, яка примусила б людей усвідомити всю жорстокість рабства. За словами сина Гаррієт, ця ідея прийшла до неї під час служби в храмі. Перед її очима виникла сцена смерті старого негра. Прийшовши додому, вона негайно узяла ручку і папір і записала видіння. Так, досі мало кому відома місіс Стоу, почала створювати головну книгу свого життя.

 

1743 - Народився Гаврило Романович Державін (1743 - 20.07.1816), поет.
       Народився в Казані або в одному з ближніх сіл, що належали батькові. Якщо вірити "Запискам", то перше слово, яке він вимовив, коли йому виповнився всього лише рік, було: "Бог!". Державіна учили каторжник з німців Йосип Розе, неосвічений і жорстокий, потім гарнізонний "школяр" Лебедєв і артилерії юнкер Полетаєв... Державін був тямущий, умів з чотирьох років читати російською і церковно-славянською, від Розе вивчився німецькій мові, добре малював, непогано креслив. Батько Державіна, Роман Миколайович, бідний дворянин, вимушений служити офіцером невисокого чину, намагався відправити сина у вищий дворянський учбовий заклад - Петербурзький шляхетний корпус, але не вистачило грошей...

 

1867 - У кар'єрі в Редхілл (Великобританія) Альфред Нобель вперше продемонстрував динаміт.

 

1942 - Народився Муслім Магомаєв, азербайджанський співак (баритон), народний артист СРСР (1973). Автор пісень, музики до фільмів.
        «Я був присутній на багатьох концертах, в яких співав Муслім Магомаєв, і жодного разу не було випадку, щоб ведучий встигав назвати повністю ім'я і прізвище артиста. Звичайно вже після імені «Муслім» лунають такі овації, що, не дивлячись на наймогутніші динаміки і всі старання ведучого, прізвище «Магомаєв» безнадійно тоне в захопленому гуркоті. До цього звикли. Як звикли до того, що вже одне ім'я його давно стало своєрідною визначною пам'яткою нашого мистецтва... А ще до того, що будь-яка оперна арія, будь-яка пісня в його виконанні - це завжди очікуване диво», - писав в 1980 році Роберт Рождественській, на вірші якого Магомаєв виконував багато пісень.
       Як це часто буває у талановитих людей, Муслім Магомаєв різносторонньо обдарований: він не тільки співак і актор, він пише музику для театру і кіно, складає пісні, ліпить і малює, володіє літературними здібностями. До цього треба додати і його вражаюче уміння ладнати з сучасною електронною технікою, якою він неабияк захоплений, тому він ще і «домашній чарівник», що так радує його дружину Тамару Синявську, сімейному дуету з якою скоро виповниться чверть століття.

 

1965 - Американська космічна станція "Марінер-4" вперше почала передавати на Землю фотографії поверхні Марса.

 

1995 - Помер Олесь (Олександр Терентійович) Гончар (03.04.1918 - 1995), український письменник. Визнання прийшло до Олеся Гончара з першим твором. Вчорашній фронтовик, за плечима нема й тридцяти, опубліковано лише початок трилогії «Прапороносці» - і раптом критика заговорила про нього як про зрілого художника.

Державні премії за романи «Прапороносці», «Людина і зброя», «Тронка» і загальне визнання, здавалось би, мали гарантувати письменнику недоторканність і цілковите благополуччя в житті й творчості. Але коли з'явився його роман «Собор», від того «офіційного» благополуччя не залишилося й сліду: письменника було піддано вульгарній критиці, організовано проти нього кампанію ідеологічного шельмування, а сам роман - вилучено з літературного процесу на двадцять років.

 

1897 - Неділя у царській Росії оголошена офіційним вихідним днем.

 

1998 - Помер Річард (Дік) Макдональд (16.02.1909 - 1998).
     Разом з братом Морісом організував в Сан-Бернардіно ресторан швидкого обслуговування відвідувачів, яким пропонувалися гамбургери, картопля фрі і напої. Їх ідею 1954 року підхопив Рей Крок, який організував у всьому світі мережу ресторанів McDonalds, виплачувавши братам півпроцента доходів за використання їх імені в назві.

 

2002 - В Україні заснована перша єпархія римсько-католицької церкви.

 

1918 - Народився Інгмар Бергман, шведський кінорежисер. («Сьома печатка», «Сунична поляна», «Джерело», «Мовчання», «Осіння соната», «Фані і Олександр»).

 

1099 - Після 6 днів облоги учасники першого хрестового походу під керівництвом герцога Нижньої Лотарінгії Годфріда Бульонського взяли штурмом Єрусалим.
        7 липня 1099 року 1200 кавалеристів і 12 тисяч піхотинців підійшли до стін святого міста. Виявивши його надзвичайно укріпленим, хрестоносці почали будівництво трьох величезних штурмових башт, яке завершилось 13 липня. Наступної ж ночі почався штурм міських стін.
      Загін Годфріда Бульонського був першим, що проник у місто і відкрив головні ворота. Після захоплення Єрусалиму християни знищили більшість його жителів, не жаліючи ні дітей, ні жінок.
        Хрестоносці вирізали майже всіх мусульман і євреїв (близько 40 тисяч чоловік) та спалили мечеті і синагоги.

Збір матеріалів Збір матеріалів
03:25:06|127.0.0.1|localhost|2020-07-07|CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)|3.81.28.10

::