Цей день в історії. 20 травня

Зображення користувача Irina.

1445 - Народився Сандро Боттічеллі (Алессандро ді Маріано Філіпепі) (1445 - 17.05.1510), великий італійський живописець епохи Відродження.
Прізвисько перейшло до нього від брата, якого за виняткову огрядність прозвали "botticelli" (бочонок).
В образах його ідеальних героїв жителі Флоренції розрізняли живі риси популярних осіб. У стрункому юному Меркурії, який, чарівною паличкою-кадуцеєм торкаючись крони дерев, викликає їх безперестанне цвітіння, пізнавали молодшого брата Лоренцо Прекрасного - Джуліано Медічі. Джуліано не дуже обтяжував себе справами державного правління, зате блищав на турнірах, балах, карнавалах, засліплюючи елегантністю, гордовитою поставою і лицарською статтю, цілком виправдовуючи дане йому народом поетичне прізвисько - Принц Юності. І цей прекрасний Принц тим більше любимий містом, що і в житті, а потім і на картинах Боттічеллі є з ніжною і білявою Симонеттою Катанео - офіційною дружиною якогось Марка Веспуччі, фактично - коханою темнокудрого Джуліано. Обидва ще за життя стали легендою Флоренції, але навряд чи їх би пам'ятали сьогодні, якби не магічне гроно Сандро Боттічеллі.

1498 - В ході експедиції, початої в липні 1497 року, португальський мореплавець Васко да Гама висадився в Калікуті (нині Кожиконд) на західному узбережжі Індостану.
Таким чином він відкрив для європейців морський шлях з Європи до Індії через Атлантичний та Індійський океани.

1506 - Помер Христофор Колумб (26.08.1451 - 1506).
Сильне враження на майбутнього мореплавця справили нові теорії про те, що Земля має форму кулі. Під їх впливом у Колумба народилася ідея: знайти морський шлях на схід, до казково багатої Індії, описаної Марко Поло. Колумб вирішив, що пливти потрібно в протилежний бік - на захід, через Атлантичний океан і, огнувши, таким чином, земну кулю, потрапити до Індії...
Колумб помер у бідності, не визнаний ні покровителями ні сучасниками, з вірою в те, що він дійсно відкрив західний морський шлях до Азії...

1799 - Народився Оноре де Бальзак (1799 - 18.08.1850), видатний французький письменник.>>
Початкове прізвище Бальса (Balssa) змінив батько, коли приїхав в 1767 до Парижа і почав там довгу чиновницьку кар'єру, яку з 1798 продовжив в Турі, займаючи ряд адміністративних посад. Частинку «де» в 1830 додав до імені син Оноре, претендуючи на благородне походження. [...]

1851 - Народився Еміль Берлінер (1851 - 03.08.1929), американський винахідник німецького походження; зокрема винайшов пристрій для звукозапису (грамофон, 1887 р.).
Еміль Берлінер побачив винайдений Александром Беллом мікрофон на виставці у Філадельфії в 1876 р. Мікрофон Бела, так званий рідинний передавач, мав, проте, істотні недоліки, і Берлінер вирішив створити більш довершений пристрій і створив вугільний мікрофон.
Не маючи можливості використовувати свій винахід на практиці, Берлінер поступився патентом на нього компанії свого опонента по судових справах - Bell Telephone Company. Як компенсація Берлінеру було сплачено п'ятдесят тисяч доларів (що на ті часи складало дуже значну суму), і він був прийнятий на роботу в компанію на посаду головного фахівця з телефонної техніки.

1874 - Леві Страус почав продаж своїх знаменитих "голубих джинсів" з п'ятьма мідними заклепками по ціні 13,5 доларів за дюжину.>>
Перші джинси Леві Страусс пошив у 1853 році після того, як один із золотошукачів поскаржився йому, що золото знайти значно легше, ніж пару міцних та зручних штанів.
Перші джинси нагадували комбінезон і були скроєні з коричневої тканини, призначеної для наметів і тентів. В ті часи тканини, що використовували для пошиву цих легендарних штанів, відправлялися з італійського порту Генуя, і на тюках ставили штамп місця відправлення "Genes". Американці - отримувачі читали штамп на свій манер - "Джинс"... [...]

1875 - У Парижі 17 державами підписана Метрична конвенція для забезпечення міжнародної єдності вимірів і удосконалення метричної системи мір і засновано Міжнародне бюро ваги і мір.

1899 - Джекоб Герман став першим водієм, якого було заарештовано за перевищення швидкості - він "нісся" по одній з вулиць Нью-Йорка зі швидкістю 20 км/год.

1902 - Проголошено незалежність Куби.

1903 - Помер Костянтин Михайлович Станюкович (30.03.1843 - 1903), письменник, автор "Морських оповідань".
Російський письменник народився в Севастополі, в сім'ї спадкоємного моряка, адмірала російського флоту, командира севастопольського порту, севастопольського військового губернатора Михайла Миколайовича Станюковича.
За декілька місяців до випуску з Пажеського корпусу Костянтин Станюкович оголосив батькові про своє рішення відмовитися від кар'єри військового моряка і поступити в університет. Не повіривши в твердість намірів молодшого сина, адмірал, що втратив в 1857 старшого сина Миколу (капітан-лейтенанта) і бажав зберегти у флоті своє ім'я, добився призначення кадета Костянтина Станюковича в кругосвітнє плавання. У жовтні 1860 корвет "Калевала" пішов в трирічне кругосвітнє плавання, про яке в 1895 Станюкович розповів в повісті "Навколо світу на "Коршуні"...

1916 - Народився Олексій Петрович Маресьєв (1916 - 18.05.2001), легендарний льотчик-винищувач.
Маресьєв став прототипом книги Бориса Польового "Повість про справжню людину".
Свій знаменитий подвиг Олексій Маресьєв здійснив в березні 1942-го року. Його літак збили фашисти, і протягом вісімнадцяти діб поранений льотчик повз до своїх, вибираючись з ворожого тилу. У госпіталі йому ампутували обидві ноги. Але він, виписавшись з лікарні, знову сіл за штурвал літака...

1927 - Американський льотчик Чарльз Ліндберг на літаку "Spirit of St. Louis" почав перший в світі вдалий безпосадковий переліт через Атлантику за маршрутом Нью-Йорк - Париж.
Політ успішно закінчився через 33 з половиною години, не дивлячись на невдалий старт (через перевантаження літака пальним він при старті мало не зазнав аварії, обірвавши телеграфні дроти в кінці смуги розгону), безсонну ніч, коли, за словами Ліндберга, він пальцями тримав вікритими очі, і 3610 миль шляху, які він подолав без навігаційних пристроїв і радіозв'язку.
Крім загального визнання, Ліндберг отримав ще й 25 тисяч доларів, як винагороду за свій успішний політ.
В аеропорту Ле Бурже його зустрічало триста тисяч людей.
Вдома першого трансатлантичного пілота чекали «Медаль Пошани» від конгресу США, чин полковника і більше ста тисяч листів з шлюбними пропозиціями.

1932 - Американка Амелія Ерхарт вилетіла літаком з Ньюфаундленда до Ірландії.
Політ, що тривав майже 15 годин, приніс їй славу першої жінки, що самостійно перетнула Атлантичний океан.
Амелія Ерхарт почала займатись авіацією в 24 роки. На момент здійснення свого сенсаційного перельоту через Тихий океан (1935) вона вже була світовою знаменитістю і стала улюбленцем публіки за свої відчайдушні подвиги: у 1928 році Ерхарт стала першою жінкою, що у складі екіпажу літаком подолала Атлантичний океан, а в 1932 - першою з жінок, що вже самостійно, без жодної посадки, перелетіла через Атлантику, повторивши досягнення Чарльза Ліндберга п'ятирічної давності...

1939 - Народився Роман Карцев (насправді Роман Аншелевич Кац), театральний та естрадний актор.
"...В Одесі була холера. Прекрасний був час: вулиці чисті, нікого немає. І лише ми утрьох ходимо: я, Миша Жванецький, Вітя Ільченко. Веселі. Тому що робимо першу свою програму після того, як пышли від Райкіна. Режисер наш перед здачею програми з Одеси втік. Прямо на даху потягу виїхав. Він дуже сильно боявся холери... Адже чутки були страшні. Трупів ніхто не бачив, але розмов було багато. Коротше кажучи, дійшло до того, що викликають нас трьох в обком партії люди, які повинні були нашу програму приймати, і говорять:
- Дивитися програму не будемо, треба виїжджати на гастролі, показувати, що Одеса жива, Одеса сміється..."

1944 - Народився Джо (Джон Роберт) Кокер, англійський рок-співак, композитор.
- Як змінилася світова музика з часів легендарного Вудстока?
- Шестидесяті - зовсім інший час. Тоді рок-н-рол був свіжий і молодий, ніхто не знав, що буде з ним відбуватися далі. Ми просто були закохані в цю музику. А сьогоднішні концерти, у тому числі і рокерські, швидше нагадують корпоративні вечірки: у них багато механічного, запрограмованого...

1946 - Народилась Шер (Шерилін Саркісян Ла П'єрр), американська співачка, актриса, лауреат "Оскара".
Шер встигла спробувати себе як співачка, актриса театру і кіно, телеведуча, причому скрізь добивалася успіху.
Її двічі нагороджували Золотим Глобусом, в 1985 році Шер одержала звання кращої актриси на Каннському кінофестивалі.

1972 - Проголошено створення Республіки Камерун.

 

 

325 - Цього дня було визначено день святкування Велокодня.
Римський імператор Костянтин Великий скликав у Нікеї Вселенський собор, який засудив аріанство (християнська течія, що не приймала єдність Бога-батька і Бога-сина) і визначив день святкування Великодня - перша неділя після першого весняного повнолуння.

 

 

Збір матеріалів Збір матеріалів
03:30:18|127.0.0.1|localhost|2020-07-07|CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)|3.81.28.10

::