Проект "Безкоштовні курси української мови"

Зображення користувача Irina.

     Випускниця 2008 року Анастасія Онатій - одна з кращих учениць школи за всю історію її існування. Для подальшого навчання Анастасія обрала один з найвідоміших університетів України - Києво-Могилянську Академію. Нині вона навчається на факультеті "Теорія, історія української мови та компаративістика", НаУКМА та є одним із учасників Всеукраїнського проекту "Безкоштовні курси української мови". На моє прохання люб*язно погодилась розповісти про цей проект та його роль у боротьбі за збереження та розвиток української мови в державі.

Ірина Кирдей, заступник директора школи з НВР

1. Мій досвід волонтерства у проекті «Безкоштовні курси української мови»

   Проект «Безкоштовні курси української мови» виник на знак спротиву сумновідомому мовному законові Колесніченка-Ківалова. Безкоштовні курси української мови (як засіб у боротьбі з русифікацією і деукраїнізацією) ініціював засновник Всеукраїнського комітету захисту української мови Олесь Доній. У Києві перші такі курси працювали в Гостинному дворі, їх проводила Тетяна Печончик, викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Зараз курси діють уже в сімнадцятьох містах, оскільки попит на українську мову виявився високим (як з-поміж іноземців, так і з-поміж українців).

    Моє знайомство із проектом «Безкоштовні курси української мови» розпочалося у вересні 2013 року. Дізнавшись про набір викладачів-волонтерів зі сторінки знайомої на Facebook, я вирішила долучитися до команди, яка натхненно працювала в Києві. Обставини склалися так, що мені довелося викладати курс української мови в групі із найвищим рівнем знань (існує розподіл груп за чотирма рівнями: від груп іноземців, для яких українська є зовсім новою, до найвищого рівня, який передбачає вільне розуміння, спілкування, читання та письмо українською). Мені, студентці 5-го курсу магістеріуму НаУКМА, було трохи лячно і незвично працювати з аудиторією, де немає жодного слухача, молодшого за мене. Проте, незважаючи на острахи, праця виявилася плідною, продуктивною і безмірно цікавою. Ми зустрічалися щочетверга о 19-00, і це були справді незабутні вечори. Обговорювали безліч цікавих тем: походження української мови, особливості українських прізвищ, заборони української мови, історію літери Ґ, проблемні зауваги щодо правопису, постать “іншого” Шевченка, - словом, усе, що було цікавим для моїх слухачів. За відведені нам 36 годин ми встигли опанувати всі частини мови, основні правописні правила, складні випадки пунктуації та стилістичні норми. Часто обговорення сягали академічного рівня: слухачі цікавилися сучасними течіями в мовознавстві та літературознавстві, актуальністю словників, тенденціями перекладацької справи тощо. За час нашого спілкування всі мої студенти заговорили гарною українською мовою, чітко розрізняючи, коли потрібно сказати “на протязі”, а коли – “протягом” J Але найцінніше, що ми здобули, - це комфортне україномовне середовище, де можна вільно спілкуватися українською, дискутуючи на захопливі теми. Під час курсу слухачі моєї групи потоваришували і досі разом відвідують цікаві культурні заходи в Києві. Багато хто почав спілкуватися українською в побуті, а дехто навіть взявся навчати рідних і близьких. Тож, безперечно, гасло нашого проекту “Навчи друга розмовляти українською” ефективно спрацювало J На осінь усі зголосилися прийти знову, аби удосконалювати знання української мови та культури.

 

2. Хто він, слухач Безкоштовних курсів української мови?

Це питання зацікавило мене ще від початку роботи у проекті. Невдовзі я отримала нагоду проаналізувати портрет середньостатистичного киянина, який прийшов вивчати українську мову. Виявилося, що це українець (за національністю) активного працездатного віку (25-40 років), який має вищу освіту (60% здобували освіту російською мовою). Парадоксально, що сьогодні в незалежній Україні саме українці (не поляки, білоруси чи росіяни, хоча й такі трапляються) хочуть вивчати українську мову! Проте зважаючи на мовну ситуацію в країні, держава давно мала б запропонувати всім охочим (а їх тільки в Києві ми мали більше ста) вивчити мову.

 

3. Хто викладає на Безкоштовних курсах української мови?

Курси працюють на засадах волонтерства (що додає їм особливої щирості і чесності), тому йдеться про викладачів-волонтерів. Переважно, це випускники або студенти старших курсів філологічних спеціальностей. У Києві викладачами працювали випускники Національного університету “Києво-Могилянська академія” та Національного університету імені Тараса Шевченка. В інших містах (а їх налічуємо вже 17!) до викладання долучилися також вчителі загальноосвітніх шкіл. Викладачі-волонтери самостійно корегують програму залежно від рівня і зацікавлень групи. Окрім вивчення української мови, на заняттях слухачі знайомляться з цікавими лекторами (у Києві лекції читали журналіст Юрій Макаров, доктор філологічних наук Орися Демська, письменники Артем Полежака, Олег Коцарев, Мирослав Лаюк, казкар Сашко Лірник, журналіст Вахтанг Кіпіані тощо). Курс вивчення української мови – це ознайомлення з усіма рівнями мовної системи (фонетика, лексикологія, фразеологія, морфологія, синтаксис), напрацювання мовленнєвих умінь (дискусії, розмовні клуби) та культурне збагачення.

 

4. Де і як знайти інформацію про курси, записатися і дізнатися деталі?

На разі в розробці сайт Безкоштовних курсів української мови. Зараз знайти необхідну інформацію можна на сайті Всеукраїнського комітету  захисту української мови - http://uamova.org, сторінці Facebook - https://www.facebook.com/MovaKursy (пошук - Безкоштовні курси української мови). Також можна зателефонувати керівникові проекту – Анастасії Розлуцькій (067-672-22-88) або координатору курсів у Вашому місті (номер можна знайти на сайті Всеукраїнського комітету захисту української мови). Проект діє у сімнадцятьох містах: Київ, Запоріжжя, Одеса, Дніпропетровськ, Харків, Миколаїв, Вінниця, Житомир, Кіровоград, Кременчук, Калуш, Херсон, Луганськ, Суми, Севастополь, Донецьк, Черкаси.

 

5. Ініціативи проекту “Безкоштовні курси української мови”.

Команда волонтерів нашого проекту поповнюється, а наші ініціативи динамічно розвиваються. Зараз актуальною є проблема інтеграції в українську мовно-культурну спадщину (на жаль) переселенців зі Сходу та Півдня. Насправді ми усвідомили цей запит після того, як говорили про курси на радіо “Культура” (ми з колегою мали нагоду прямого ефіру 19 червня), а наступного дня отримали сотні дзвінків від людей, які з вимушених причин змінили місце проживання і прагнуть вивчити українську мову. Тому в регіонах розробляються спеціальні програми експрес-курсів української мови для переселенців. Найшвидше такі групи стартують у Києві.

Ми також беремо активну участь у відстеженні мовної політики України (із нещодавних – акція протесту проти змін до статті 143 Конституції України). Детальніше читайте на нашій сторінці у Facebook https://www.facebook.com/MovaKursy?fref=ts.

5 липня викладачі та координатори Безкоштовних курсів української мови спільно з фахівцями Міністерства освіти і науки України провели круглий стіл з метою удосконалення навчальної частини проекту. До обговорення долучився Заступник Міністра освіти і науки України Павло Полянський.

Словом, робимо все, на що стає зусиль. Долучайтеся!

Анастасія Онатій, студентка МП-ІІ ("Теорія, історія української мови та компаративістика", НаУКМА), випускниця 2008 року

 

Збір матеріалів Збір матеріалів
02:28:39|127.0.0.1|localhost|2024-06-21|CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)|44.222.64.76

:
: