Психологи рекомендують мистецтво

Зображення користувача Irina.

          Мистецтво не лише наповнює наше життя прекрасним, а й дозволяє вирішувати різноманітні проблеми, боротися з депресіями, розвивати творче мислення, удосконалювати комунікативні здібності. Хоча ці властивості не завадять у будь-якому віці, особливо сприятливими і корисними вони стануть для дітей та молоді.

У психотерапії навіть виокремився метод, який отримав назву "арт-терапія". Його суть полягає у використанні різних видів мистецтва для лікування та розвитку гармонійної особистості. Людині часто набагато легше відкрити свої страхи, побоювання, перестороги через музику, танець, казку, малюнок, ліплення, аніж за допомогою слів. І не має значення скільки вправно ви вмієте тримати олівець в руках, рухається чи володіє своїм голосом, набагато важливіший зміст вашого вираження.

Арт-терапія - дуже корисна для розвитку дорослих і дітей. Адже мистецтво допомагає розкритися, розкрити свій внутрішній світ, глибше пізнати себе та інших. "Кожна дитина народжується з великою кількістю творчих потенціалів, - зазначає арт-терапевт Ірина Дзиганська. - У процесі сімейного виховання та навчання ці потенціали не лише реалізовуються, а й інколи блокуються або само блокуються під впливом страху. Наше завдання розкрити цей творчий талант, і саме арт-терапія допомагає це здійснити".

Намалювати проблеми

Одним із найпопулярніших напрямків арт-терапії є ізотерапія - метод, який сприяє гармонізації особистості через образотворче мистецтво.

Щоб зрозуміти, що саме турбує дитину, як подолати її страхи, соціальні бар'єри, потрібно попросити її намалювати малюнок. І тут значення має все: що намальовано, як намальовано і яким кольором. Наприклад, домінування зеленого може означати бажання дитини до пізнання нового, червоного - її налаштованість на перемогу, синій вказує на прагнення до спокою. Часто такі малюнки розповідають більше і глибше про людину, аніж слова. Бо їй набагато легше відкритися себе психологу, зобразивши свою проблему, а не переповідаючи її. Також ізотерапія сприяє підвищенню гарного настрою, позитивного налаштування і відкритості. Адже з раннього дитинства малювати люблять майже всі.

Побачити світ через казку

Пізнавати світ, знайомитися з його особливостями та суспільними взаєминами малюки починають з казок, які мають не лише розважальну чи заспокійливу функцію, а і сприяють всебічному гармонійному розвитку дитини.

На жаль, сьогодні діти не часто потрапляють у світ казкових оповідей. Через постійний брак часу батьки все рідше читають своїй малечі, вечірні казки майже "зникли" з телебачення.

За словами психологів, це нехороша тенденція. Адже саме казки допомагають дітям налагодити діалог з дорослими, сприяють розвитку їхнього творчого мислення та уяви, допомагають вирішувати проблеми.

Казкотерапія - це допомога через казку, в якій моделюються життєві проблеми і складні ситуації. "Для дітей дошкільного віку казка є єдиним простором, де вони почувають себе захищеними", - говорить дитячий психолог Олена Науменко.

І щоб цю територію захищеності не порушити дуже важливо під час казкотерапії дотримуватися нешвидкого темпу мовлення, який би збігався із диханням дитини, спокійного ритму, робити казку живою. Дуже корисно під час казкотерапії використовувати предмети, які б дозволяли дитині відчувати свою безпосередню причетність до казкових подій.

Психологи рекомендують надзвичайно уважно підходити до відбору казок для дітей, адже не всі вони (особливо авторські) допомагають досягнути правильного ефекту. Олена Науменко, наприклад, радить обережно ставитися до казок Андерсена, які, за її словами, часто у дітей викликають хибне сприйняття світу. Вона пропонує використовувати народні казки, а також казки Олександра Пушкіна, Івана Франка, Лесі Українки.

Лікування музикою

Безперечним лікувальним ефектом також володіє музика. Прикладом давньою музикотерапії є колискові, які мами споконвіків співали своїй малечі. Сьогодні музичну терапію широко використовують для лікування безсоння, депресивних станів і навіть хвороби Альцгеймера. Музикотерапевти переконані, що геніальні композитори не лише збагачують світову культуру своїми шедеврами, а й роблять величезний внесок в лікування різних психічних недуг. Адже музика здатна викликати найрізноманітніші емоції та стани. Наприклад, класика сприяє підвищенню концентрації та покращенню пам'яті, конфесійна музика заспокоює, рок послаблює біль та знімає напругу, а також сповільнює реакцію на природні подразники, панк і реп "закликають" до активності. За допомогою музики можна регулювати психіку, змінювати настрої у різних життєвих ситуаціях, виховувати естетичний смак та відчуття гармонії.

Світ змінюється надзвичайно швидко. І нинішнє молодше покоління потребує іншого підходу у вихованні. Тому якщо дитина відстає у навчанні, невпевнена в собі чи постійно конфліктує з однолітками та дорослими, їй потрібно допомоги розкрити себе. І мистецтво тут якнайкраще стане у пригоді.


Олена Токова, ІА «Світ освіт».

http://www.osvita.com/uk/publications/06-10-2010/1286368118/

 

Збір матеріалів Збір матеріалів
03:58:54|127.0.0.1|localhost|2024-04-25|CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)|3.239.91.5

:
: