Йога - розрада для душі ітіла

Зображення користувача Irina.

Останнім часом йога набуває все більшої популярності серед українців. Використовують йогу і як оздоровчу практику, і як філософію. Киянин Валерій Макаров за освітою гідрометеоролог, проте захоплюється йогою більше 20 років, а останні 15 - працює тренером у київському спортивному клубі. Кореспондент «ІА Світ освіт»дізналася, як стародавня оздоровча практика може змінити життя сучасної людини.

Яким чином ви прийшли до йоги? Адже у радянські часи ця система оздоровлення не була дуже популярною.

Зі шкільних років займався альпінізмом, спортивним туризмом. А після авірії на ЧАЕС працював у Чорнобильській зоні. Тоді й почав замислюватися над тим, як зберегти здоров'я, цікавився різними східними єдиноборствами, духовними і фізичними практиками. Думаю, залишився живим лише завдяки власній системі очищення організму.

У чому її суть?

Брав відпустку на місяць, запасався сухофруктами, горіхами, сиром, медом, гречкою та йшов із товаришами у Карпати. Сухофрукти купували у Середній Азії, у нас вибір тоді був дуже обмежений. У горах пили воду з джерел, талу воду, зелений та трав'яний чаї. Важливим було і те, що багато ходили й дихали повноцінним чистим повітрям, купалися у холодних гірських ріках. Холодна вода очищує організм на клітинному рівні. За місяць такого походу виводились усі шкідливі речовини. Відтоді переконаний - ніяка лікарня чи пігулки не замінять здорове дихання і фізичні навантаження

Як взагалі позначилися заняття йогою на Вашому самопочутті?

Коли почав практикувати йогу, почав їсти удвічі менше, а вага залишилася незмінною.

Чим Ви можете це пояснити?

Повітря - це теж їжа, від якості якої залежить стан нашого організму. Якщо повітря чисте, у ньому є прана - корисні елементи, що дають енергію. Чим гірше повітря, тим більше харчів потребує людина. Бо необхідно не лише підтримувати організм, а й виводити усі шкідливі речовини, які потрапляють із забрудненим повітрям. Тому у вихідні намагаюся частіше бувати на дачі під Каневом. Там їм удвічі менше, бо дихаю чистим повітрям. Досвідчені йоги можуть більш раціонально використовувати повітря, уповільнювати усі життєві процеси, скоротити серцебиття. Цим пояснюються випадки, коли людину закопували на декілька днів у землю, а вона залишалася живою.

Як навчитися дихати правильно?

Більшість людей дихає неправильно, поверхнево, і цим позбавляє себе нормальної їжі, яку повинна отримувати з кожним подихом. Тому потрібно робити дихальну гімнастику. У йозі дуже багато уваги надається диханню. Повітря потрапляє до організму не лише через легені, а й через шкіру. Якщо наше тіло покрити плівкою, ми задихнемося. Тому зимою не треба закривати себе занадто щільно. Люди кутаються, бо на вулиці мороз, а потім паряться у транспорті. Тому і хворіють взимку частіше, бо позбаляють себе контакту з повітрям, землею, водою.

Що ще важливо робити, щоб бути здоровим?

Більше двох літрів води потрібно випивати за день, не враховуючи чай, сік. Але силувати себе не потрібно. Наприклад, коли ходжу в гори, за день випиваю 5-10 літрів води. Воду з крана потрібно фільтрувати. Та це лише фізичне очищення. Навіть чиста вода, яка довго стоїть у пляшці, стає неживою. Щоб вона стала живою, можна хоча б перелити її зі склянки у склянку. Найкраще ж пити воду з гірських джерел - це вода, яка контактує з землею, вона рухається, тому є живою.

Ви дотримуєтесь якоїсь дієти?

М'яса намагаюся не вживати. Це мертва їжа, у неї порушена структура. М'ясо - не є енергетичним продуктом. Організму потрібно дуже багато енергії, щоб його перетравити та нейтралізувати усі шлаки, які утворюються під час травлення м'яса. Для поповнення енергії краще їсти мед, він легко перетравлюється організмом, не залишаючи ніяких побічних продуктів.

Чи можна зміцнити імунітет за допомогою харчування?

Можна. Для цього раджу пити свіжовичавлений сік із моркви, селери, яблука та грейпфрута - по 100 грамів кожного продукта. Зимою варто частіше їсти грейпфрут, він зміцнює імунітет.

А улюблені страви у Вас є?

Шкрябанка. Навчила бабуся, у котрої купили хату у селі. Потрібна дрібна картопля. Її ретельно мию та шкрябаю виделкою. Тоді підсолюю і смажу на олії разом із шкаралупою. У такій картоплі зберігаються усі вітаміни та корисні речовини. Мій сніданок складається переважно з молочних страв: сир домашній, сирники чи налисники. У селі купую парне молоко у людей, яких знаю. Це живий продукт. В Індії корова вважається матір'ю, яка годує не лише теля, а й усе людство. З молока можна зробити велику кількість продуктів, які всеціло заміняють м'ясо. Тим, у кого не засвоюється лактоза, потрібно очистити свій організм.

А що готуєте на свята?

Овочі-гриль - страва вихідного дня. Кабачки, баклажани, перець, цибулю, помідори - усе ріжу, додаю спеції. Потім смажу на решітці. Будь-який рослинний продукт може дати життя. Тому дуже корисно їсти пророщене зерне, у ньому багато пранічної енергії. До мене приходить тренуватися 70-літній чоловік, який працює фізиком. Розказав мені цікавий рецепт борщу: усі інгредієнти (лише овочі) складаються у кастрюлю, заливаються водою, доводяться до кипіння і настоюються. Борщ виходить напівсирий, але дуже корисний.

Сучасне життя наповнене стресами. Для заспокоєння люди часто дозволяють собі з'їсти щось смачненьке або ж переїдають на ніч. Як можна позбутися цих звичок?

Якщо нервуєте, випийте півсклянки води, дуже повільно. Їсти на ніч не можна. Допікає голод - випийте склянку теплого молока з медом або вершковим маслом. Прийміть ванну з лавандовим маслом.

А які фактори варто враховувати під час приготування їжі?

Куховарячи, людина передає страві свою енергію. Якщо дружина не кохає чоловіка, вона вкладає агресію та роздратування у їжу. У нього починає боліти шлунок. Чоловік іде до лікаря, а насправді лікувати потрібно дружину.

Чи варто примушувати дитину їсти?

Якщо дитину не примушували їсти «корисну їжу», вона буде інтуїтивно вибирати ті продукти, які принесуть їй найбільшу користь. Більшість батьків годує дітей не правильно, даючи малюку те, що йому не потрібно.

Що краще їсти та пити перед фізичним тренуванням?

За 3 години до тренування нічого не їм. Буває, що на день маю 5-6 занять у різних кінцях міста. Тоді беру з собою коробочку з горіхами (мигдаль, волоські, фундук) та сухофруктами (ізюм, курага), п'ю чай із медом. Можу з'їсти декілька шматочів шоколаду або випити чай з медом. Це сильний енергетичний продукт, його варто їсти під час фізичних чи емоційних навантажень. Після горіхів обов'язково потрібно пити, бо це суха їжа. Був період, коли чорний чай не пив взагалі. У неділю з друзями їдемо у спражню лазню і п'ємо зелений або трав'яний чай. А чорний більш тонізує.

Що ще допомагає поповнити енергію?

Звуки та музика, картинки - теж є харчами. Пейзажі, що захоплюють, допомагають поповнити енергію. Є музика, яка спустошує, а є така - що насичує.

Поширена думка, що за допомогою алкоголю можна підтримати організм у період емоційних навантажень?

Вино - це мертвий продукт. Під час бродіння бактерії шкодять виноградному соку. Але правильно зроблене вино, у помірних дозах, може бути корисним. Важлива також компанія. Під час застілля потрібно обмінюватися позитивними емоціями - побажання, тост, має свою енергетику. Тому раніше весілля було магічним ритуалом. Висловлюючи побажання, молодим давали потужний енергетичний заряд. Зараз, на жаль, усе виглядає як банальна п'янка.

Автор: Світлана Цибульська

Джерело: ІА «Світ освіт»

Збір матеріалів Збір матеріалів
02:54:20|127.0.0.1|localhost|2025-01-22|Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)|3.139.69.53

:
: