12 квітня - Всесвітній День космонавтики

Зображення користувача Irina.

12 квітня 1961 на борту космічного корабля «Восток-1» в космос відправився перший чоловік - радянський космонавт Юрій Олексійович Гагарін

27-річний льотчик-випробувач і виробничий технік також став першою людиною, яка облетіла навколо планети, цей політ його космічна капсула зробила за 89 хвилин. «Восток-1» обігнув Землю на максимальній висоті 187 миль від поверхні, весь цей час апарат повністю прямував автоматичною системою управління.

Після того як було офіційно оголошено про історичне подвиг, привабливий і скромний Гагарін миттєво став міжнародною знаменитістю. Він був нагороджений Золотою зіркою Героя Радянського Союзу та орденом Леніна. По всьому Радянському Союзу споруджувалися меморіали і перейменовувалися вулиці на честь першої людини на Землі, яка вчинила космічний політ.

Тріумф радянської космонавтики - відправка першої людини в космос - був великим ударом по Сполученим Штатам, де перший космічний політ був призначений на травень 1961 року. Крім того, Гагарін здійснив перший орбітальний космічний політ - подвиг, який був нездійсненний для американської космонавтики до лютого 1962 року, коли астронавт Джон Гленн три рази облетів Землю в космічному апараті «Меркурій-6». На той час Радянський Союз уже зробив наступний стрибок у космічній гонці - це був політ космонавта Германа Титова в серпні 1961 року на космічному кораблі «Восток-2». Титов зробив 17 обертів навколо планети і провів у космосі більше 25 годин.


Валентина Терешкова - перша жінка в космосі

Для когось завоювання космічного простору було доказом переваги комунізму над капіталізмом. Однак для тих, хто працював над програмою «Востока» і до цього над запуском першого штучного супутника Землі (в 1957 році), було очевидно, що успіхи ці ставилися, в основному, до генія однієї людини: Сергія Павловича Корольова. Через арешту за звинуваченням у «шкідництві» в 1938 році головний конструктор ракетно-космічної техніки Корольов був невідомий на Заході і взагалі всім, крім посвячених в СРСР, до його смерті в 1966 році.


Учений і конструктор - Сергій Павлович Корольов (фото 12apr.su)

Корольов був членом наукової команди, яка працювала над створенням і запуском перших вітчизняних рідинно-балістичних ракет (перший запуск був здійснений в 1933 році). У 1938 році Корольов став жертвою «чисток», вчений і його колеги були піддані репресіям. Визнаний винним у зраді і саботажі, Корольов був засуджений до 10 років у таборі. Через рік тюремного ув'язнення Королеву було наказано продовжувати свою роботу в галузі ракетної техніки в КБ тюремного типу. Конструктора звільнили через 8 років ув'язнення. Після звільнення Корольов продовжував розробки в галузі військово-космічних технологій.


Олексій Леонов - перший вихід у відкритий космос (фото з сайту infovek.ru)

До 1954 року Корольов збудував ракету, яка могла доставити п'ятитонних ядерну боєголовку, а в 1957 році він запустив першу міжконтинентальну балістичну ракету.

У тому ж році був схвалений план Королева - запустити в космос штучний супутник, і 4 жовтня 1957 року першого штучний супутник вийшов на орбіту Землі. Це була чергова радянська перемога в космічній гонці, після якої Корольов був офіційно реабілітований.


Луна-2 - перший апарат, який досяг Місяця (фото з сайту stp.cosmos.ru)

Радянська космонавтика при Королеві в кінці 1950-х і на початку 60-х років багато в чому стала першою: перша тварина на орбіті, перший великий науковий супутник, перша людина, перша жінка, вперше три людини в космосі, перший вихід у відкритий космос, перший космічний корабель, який вирушив на Місяць, перший космічний апарат, запущений до Венери, перший апарат, який досяг поверхні Місяця. Весь цей час Корольов залишався відомим тільки як «головний конструктор». Його мрія про відправку космонавтів на Місяць не була здійснена через недостатнє фінансування.


Перше жива істота на орбіті Землі (фото з сайту natureworld.ru)

У 1966 році Корольов помер. Тільки після його смерті світ отримав можливість дізнатися справжню історію цього неймовірного людини.

Юрій Гагарін загинув при стандартному випробувальному польоті реактивного літака в 1968 році.

12 квітня 2012 відбудеться 51-я річниця першого польоту в космос людини і 55-я річниця запуску першого штучного супутника землі. День космонавтики відзначається по всьому світу.

Джерело: http://www.km.ru/nauka/2012/04/12/yurii-gagarin/12-aprelya-mezhdunarodnyi-den-kosmonavtiki

Збір матеріалів Збір матеріалів
03:38:41|127.0.0.1|localhost|2024-03-19|claudebot|18.205.114.205

:
: