Цей день в історії. 17 лютого

Зображення користувача Irina.

* 1906 - Народилася Агнія Львівна Барто (1906 - 01.01.1981), автор віршів для дітей.
Одержала гарне домашнє виховання, яким керував батько. Вчилася в гімназії, де і почала писати вірші. Одночасно займалася в хореографічному училищі, куди на випускні заліки приїхав А. Луначарській і, прослухавши вірші Барто, порадив їй продовжувати писати.
Бесіда з Маяковськім про те, як потрібна дітям принципово нова поезія, яку роль вона може зіграти у вихованні майбутнього громадянина, остаточно визначила вибір тематики поезії Барто. Вона регулярно випускала збірки віршів: "Братики" (1928), "Хлопчик навпаки"(1934), "Іграшки", (1936), "Снігур" (1939)...

* 1944 - Радянськими військами в районі Корсунь-Шевченківського виступу оточено і знищено більше 10 дивізій німецької групи армій "Південь" під командуванням генерал-фельдмаршала Манштейна (загинуло близько 30 тисяч німців).

* 1600 - Страчено Джордано Бруно.
Після семирічного ув'язнення за звинуваченням у єресі в Римі за рішення суду інквізиції спалено 52-річного монаха-домініканця Джордано Бруно, італійського філософа і поета (Ноїв ковчег, Підсвічник).
Підставою для його страти стало вчення Бруно про безкінечність Всесвіту, яке випливало із уявлень про безкінечність Природи, що складається з безмежної кількості світів.

* 1673 - У Парижі на сцені театру під час спектаклю "Уявний хворий" помер французький комедіограф і актор Мольєр (13.01.1622 - 1673), основоположник європейської класичної комедії.Насправді ім'я Мольєра було Жан Батіст Поклен.
Найбільш відомі його п'єси: "Тартюф", "Мізантроп", "Скупий", "Міщанин в дворянстві", "Уявний хворий".
Мольєр зі своєю трупою виступав в якомусь провінціальному містечку. Незадоволені глядачі закидали сцену овочами, яйцями і іншими харчами. Вранці до Мольєра прибіг місцевий театрал і, принісши вибачення, запитав:
- Ви не сердитеся на публіку?
- Навпаки, - посміхнувся Мольєр. - Адже тільки дякуючи їй нам вдалося ситно повечеряти.

* 1852 - У Санкт-Петербурзі відкрито для публіки художні зібрання імператорського Ермітажу.
Художні зібрання були розміщені в Новому Ермітажі, збудованому за проектом архітектора Лео фон Кленце.
Основою музею стала колекція картин, закуплена російською імператрицею Катериною II в Німеччині в 1764 році.

* 1856 - В еміграції у Парижі у віці 58-и років помер німецький поет і публіцист Генріх Гайне (Книга пісень, Зимова казка).

* 1919 - Померла українська актриса, зірка німого кіно Віра Василівна Холодна (09.08.1893 - 1919) (Пісня торжествуючого кохання, Останнє танго, Мовчи, смутку).
Мабуть поклонники померли б на місці, дізнавшись, що їх кумир народився не "під зоряним небом Аргентини", а в Малоросії, і що за казковий апетит мати звала дочку "полтавською галушкою".
Цій жінці з очима біблейської мучениці і капризним ротом - королеві російського німого кіно Вірі Холодній - було відпущено тільки 26 років. З них вона знімалася лише чотири роки, але її дотепер не просто пам'ятають - нею захоплюються, її вшановують, про неї знімають фільми. Яку чаклунську силу пускала в хід ця жінка, щоб примусити народ в самий розпал Першої світової війни валом валити в сінематограф на салонні мелодрами? І хто ще, окрім неї, в смутному сімнадцятому році забезпечив би повні збори від мелодрами "Забудь про камін, в ньому згасли вогні"? Ким же була легендарна Віра Холодна насправді? Рабинею любові або просто фантастично красивою натурницею?
Зйомки, концерти... І раптом 17 лютого 1919 року - незбагненна звістка: Віра Холодна померла. У віці 26 років. По країні миттєво поповзли зловісні чутки: її погубив з ревнощів закоханий в неї французький консул, приславши букет отруєних білих лілій; її убили білі за те, що вона була червоною розвідницею; її убили червоні за те, що...
Насправді в листопаді 1918 року у Холодної трапилася гостра форма ангіни. А в готелі "Брістоль", де вона жила, температура не підіймалася вище за мінус дев'ять. Ангіна перейшла у вірусну "іспанку", від якої тоді не було ліків.

* 1943 - Народилась Раїса Степанівна Недашківська, українська актриса ("Меланхолічний вальс", "Страх", "Вавілон ХХ", "Народжена революцією", "Комісар", "Формула райдуги", "Гадюка", "Лісова пісня").

* 1947 - Радіостанція "Голос Америки" провела першу радіотрансляцію російською мовою.
В рамках пропагандистської кампанії радіостанція "Голос Америки", заснована в 1942 році для роз'яснення американської політики і підняття морального духу її союзників у Європі, Азії та Африці, провела свою першу радіотрансляцію російською мовою на Радянський Союз. На думку самих же американців перша програма виявилась вкрай невдалою - сухий виклад поточних подій, розповідь про політичну систему США і обговорення властивостей "нового синтетичного матеріалу пирібензаміну" на фоні еклектичного музичного ряду при поганій якості звучання наврядчи справила враження на радянську аудиторію.
Лише з початку 1960-х після кардинальної технічної переоснащеності "Голос Америки" стала однією з найпопулярніших радіостанцій в СРСР.

* 1867 - Народився Петро Петрович Шмідт (1867 - 19.03.1906), керівник революційного повстання на крейсері "Очаків" в 1905 році.
Народився в Одесі в дворянській сім'ї спадкоємного морського офіцера. Закінчив Морське училище в Петербурзі (1886).
20 листопада 1905 року Шмідт одержав відставку і чин капітана 2-го рангу. З початком Севастопольського повстання військова організація соціал-демократів, враховуючи, що Шмідт щирий революціонер, що знає військову справу, що має авторитет і популярність серед матросів, запропонувала йому стати військовим керівником повстання.
27 листопада Шмідт прибув на крейсер «Очаків». На кораблі був піднятий червоний прапор і вимпел командувача флотом.
28 листопада Шмідт був заарештований. Засуджений до смертної кари. Разом з іншими керівниками повстання розстріляний на о. Березань.

* 1979 - Війська Китайської Народної Республіки перейшли в'єтнамський кордон і розпочали "обмежену каральну акцію".
Після кількох місяців прикордонних конфліктів війська КНР перейшли в'єтнамський кордон і розпочали "обмежену каральну акцію", яка була здійснена після втручання В'єтнаму у внітрішні справи Камбоджи. Театр воєнних подій обмежився прикордонними областями - за дев'ять днів в'єтнамці, витримавши натиск китайських військ і артилерії, зазнали значних люських втрат, проте відкинули китайців за межі країни, чим, фактично, конфлікт і вичерпався. Однак напруженість у стосунках двох сусідніх соціалістичних країн збереглась протягом наступного десятиліття, і В'єтнам був змушений докладати чимало фінансових і матеріальних ресурсів для зміцнення безпеки на своєму північному кордоні.

* 1870 - Народився Георгій Аполлонович Гапон (1870 - 10.04.1906), священник російської православної церкви, агент царської "охранки".
За його ініціативою була вироблена петиція, яку робітники мали намір передати царю 9 січня 1905 р. Подача мирної петиції Миколі II закінчилась побоїщем і масовими смертями ("Кривава неділя").
Після Кривавої неділі сховався і біг за кордон. Восени 1905 р. повернувся до Росії, намагався встановити зв'язок з есерами. Його підозрювали в зв'язках з охранкою, тому одна з революційних груп судила його весною 1906 р. і повісила в Озерцях (поблизу Петербургу).

* 1963 - Народився Майкл Джордан, американський баскетболіст ("Chicago Bulls").
Майкл Джордан - Олімпійський чемпіон (1984, 1992), один з кращих гравців НБА за всю історію ліги. ...А потім, через два роки після того, як Джордан пішов з команди, в офіс знаменитого баскетбольного клубу "Чікаго Буллз", за який він грав з 1984 року, прийшов факс, що складався всього з однієї фрази: I'm back ("Я повертаюся").
Тренер чикагців Філ Джексон признавався, що ніколи в житті не радів так, як в той момент, коли побачив цей листок паперу.

* 1854 - Народився Фрідріх Альфред Крупп (1854 - 22.11.1902), німецький промисловець.
На фронтоні головного офісу корпорації сімейства Круппів, на кожному їх фірмовому виробі, на кожній гарматі, що випускається ними ж, і кожній рушниці стоїть знак трьох переплетених кілець. Ні до трьох серій «Володаря кілець», ні до артилерії, раз мова зайшла про гармати, цей знак відношення не має. Це знак сімейного бізнесу Круппів.

* 1904 - У Міланському театрі Ла Скала повним провалом завершилась прем'єра опери Джакомо Пуччіні "Мадам Батерфляй" ("Чіо-Чіо-Сан").

* 1996 - У шестиматчевому турнірі, який тривав протягом тижня, чемпіон світу з шахів Гарі Каспаров з рахунком 4-2 обіграв шаховий суперкомп'ютер Deep Blue компанії IBM.
Машина, що здатна аналізувати за секунду 200 мільйонів шахових ходів, вцілому програла матч Каспарову, який здобув три перемоги і дві партії звів у нічию.
Однак через рік, в травні 1997-го, Deep Blue "взяв реванш" і вперше переміг людину-гросмейстера, а Каспаров уперше в житті програв турнір, що складався з декількох ігор з одним суперником.

Збір матеріалів Збір матеріалів
11:38:44|127.0.0.1|localhost|2024-03-19|claudebot|54.224.52.210

:
: