31-а річниця Чорнобиля: відкрита рана на серці Європи

Зображення користувача Irina.

26 квітня увесь світ відзначає День пам'яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах. Цього року виповнюється 31 рік від дня Чорнобильської катастрофи, яка стала найбільшою за всю історію ядерної енергетики у світі.

О 1:23 ночі 26 квітня 1986 року на Чорнобильському реакторі №4 прогримів вибух, і кілька сотень працівників та пожежних намагалися загасити пожежу, що не припинялася протягом 10 днів.

Тоді загинуло близько 50 співробітників станції і постраждали сотні рятувальників. Визначити масштаби катастрофи та її впливу на здоров'я людей досі важко - тільки від раку, що розвинувся в результаті отриманої дози радіації, померло від 4 до 200 тисяч осіб. Прип'ять і навколишні райони ще кілька століть будуть небезпечними для проживання людей.

Населення Прип'яті, яке в 1986 році становило 45 тис осіб, повністю евакуювали протягом перших трьох днів після вибуху.

Радіоактивна хмара від аварії пронеслася над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 200 000 осіб евакуювали із зон забруднення.

Спершу керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень зі Швеції, де на АЕС "Форсмарк" знайшли радіоактивні частинки, які принесло зі сходу, та оцінки масштабів зараження, розпочалася евакуація близько 130 000 мешканців Київської області із забруднених районів.

Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед, ліквідатори катастрофи. Навколо ЧАЕС створена 30-кілометрова зона відчуження. За різними оцінками від 15 до 35 тисяч людей померли згодом у результаті опромінення радіацією. Понад 2,5 мільйонів мешканців України страждають від захворювань, спричених опроміненням, і близько 80 тисяч із них отримують допомогу.

    Ці та інші трагічні факти з історії сучасної України учні 1-11 класів обговорювали під час тематичної виховної години 26 квітня 2017 року. У 9-Б класі (класний керівник Юрченко Н.М.) учні мали можливість поспілкуватись із ліквідатором аварії на ЧАЕС. Учні 7-В класу разом з класним керівником Єсюк Л.В. організували навчальний проект "Вплив радіаційного забруднення на продукти харчування". Змістовні матеріали підготували для учнів класний керівник 3-Б класу Коробенко Л.В., 4-В класу Дудка Н.П., 4-Б класу Стрілецька В.В., 3-Г класу Мальована О.Ю., 3-Д класу Пустовіт Т.В., 4-Г класу Верещак В.М., 6-Г класу Колеснікова Т.М., 8-Б класу Орлова Л.С., 8-Д класу Дудко Л.М., 5-В класу Грищенко О.Г. та інші.

     Головну увагу учнів вчителі звернули на алгоритм дій під час виникнення загрози радіаційного забруднення. Чорнобиль навчив нас, українців, основам ядерної фізики на гіркому досвіді. Тепер слід докласти всіх зусиль, щоб у майбутньому не повторилась трагедія.

Кирдей І.Д., заступник директора школи з НВР


Збір матеріалів Збір матеріалів
00:27:49|127.0.0.1|localhost|2025-01-22|Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)|3.16.137.150

:
: