Цей день в історії. 03 квітня

Зображення користувача Irina.

* 1918 - Народився Олесь (Олександр Терентійович) Гончар (1918 - 14.07.1995), український письменник ("Прапороносці", "Тронка", "Собор", "Берег любові", "Циклон"), академік, громадський діяч.>>
...Визнання прийшло до Олеся Гончара з першим твором. Вчорашній фронтовик, за плечима нема й тридцяти, опубліковано лише початок трилогії «Прапороносці» - і раптом критика заговорила про нього як про зрілого художника. <BR> Державні премії за романи «Прапороносці», «Людина і зброя», «Тронка» і загальне визнання, здавалось би, мали гарантувати письменнику недоторканність і цілковите благополуччя в житті й творчості. Але коли з'явився його роман «Собор», від того «офіційного» благополуччя не залишилося й сліду: письменника було піддано вульгарній критиці, організовано проти нього кампанію ідеологічного шельмування, а сам роман - вилучено з літературного процесу на двадцять років.

* 1553 - Помер Франсуа Рабле (04.02.1494 - 1553 ) французький письменник («Гаргантюа і Пантагрюель»), помер від серцевого нападу.
Про Франсуа Рабле, «Гаргантюа, що написав безсмертну книгу, і Пантагрюель», ходило багато забавних чуток.
Правда, було відомо також, що він непогано лікарював. Жив Рабле більше чотирьохсот років тому. Якось в черговий раз він опинився зовсім без грошей, а йому потрібно було дістатися до Парижа. Тоді, зупинившись на якомусь заїжджому дворі, Франсуа прикинувся неписьменним і запитав у господаря, чи знає він тут людей, що уміють писати. Господар прислав свою людину, і Рабле звернувся до нього з проханням написати на клаптиках паперу: «Отрута для убивання короля», «Отрута для убивання королеви», «Отрута для убивання герцога Орлеанського».
Наклеївши ці папірці на конверти, він відіслав грамотія із словами:
- Тепер ви мені не потрібні.
Легко здогадатися, що грамотій розповів про все господарю заїжджого двору. Той поспішив повідомити важливі відомості суддівському чиновнику, і вже через декілька хвилин «небезпечний злочинець» був відправлений до Парижа під охороною.
Коли в столиці розвернули ці конверти і побачили звичайну золу, весь королівський двір підняв на сміх суддівських чиновників, які допомогли Рабле безкоштовно доїхати до Парижа.
Таким зображала Франсуа чутка. Насправді Рабле був серйозною людиною, вивчав богословські дисципліни і медицину в університетах і за правом вважався одним з кращих лікарів свого часу. Але чому чутка зробила його неробою і блазнем? Напевно, в цьому винні образи Гаргантюа і Пантагрюеля - веселих і лукавих ненажер, яких він створив.

* 1948 - Затвердження "Плану Маршалла".
Прагнучи зняти в розореній повоєнній Європі соціальну напругу, яка була основою поширення комуністичних ідей, і зменшити вплив СРСР на окуповані ним країни, президент США Гаррі Трумен затвердив Акт про надання допомоги зарубіжним країнам, більш відомий під назвою "план Маршалла", згідно з яким на відновлення економіки шістнадцяти європейських держав, що постраждали під час 2-ї Світової війни, виділялось 4 мільярди доларів.
Підписуючи документ, Трумен назвав його "найбільшим інвестиційним проектом, коли-небудь реалізованим у світі". Всього за наступні чотири роки 17 європейських держав отримали допомогу в сумі 13,15 мільярдів доларів, що дозволило у Західній Європі побороти безробіття, відновити економічний потенціал країн, налагодити міждержавні економічні стосунки.
Однак через те, що СРСР блокував надання допомоги Польщі та Чехословаччині, "план Маршалла" фактично посприяв створенню "залізної завіси" між Західною та Східною Європою.

* 1987 - Презентація нового класу комп'ютерів на операційній системі OS/2.
Компанія IBM на спеціальному заході в Майямі-Біч, що супроводжувався лазерними шоу і феєрверками, презентувала вихід свого нового класу комп'ютерів на операційній системі OS/2, сподіваючись повернути частину ринку, втрачену через масове виробництво азіатськими виробниками PC-сумісних комп'ютерів. Як показав час, сподівання IBM виявились марними.

 

* 1885 - Готтліб Даймлер отримав німецький патент на свій одноциліндровий двигун внутрішнього згорання з водяним охолодженням.
Цей винахід став етапним у конструюванні автомобілів - нікому до того часу не вдавалось вирішити питання відводу тепла від двигуна, що надзвичайно розігрівався під час роботи.
У двигуні Даймлера вода циркулювала навколо моторного блоку, і цей метод й досі використовується в автомобільній промисловості.
Восени наступного року Даймлер збудував своє перше авто з двигуном власної конструкції.

* 1897 - Помер Йоганнес Брамс (07.05.1833 - 1897), німецький композитор , автор камерних і оркестрових творів, у тому числі чотирьох симфоній, концертів для фортепіано, скрипки і віолончелі, творів для хору з оркестром, більше 200 романсів.
Одного разу Брамс був в гостях у одного аристократа. Бажаючи зробити приємне своєму гостеві, господар велів за обідом подати на стіл краще вино з своїх підвалів. Він підняв тост на честь композитора і закінчив його так:
- Панове! Це краще вино з моїх підвалів, так би мовити, Брамс серед вин!
Трохи пізніше він запитав композитора, як йому сподобалося вино. Той відповів:
- Вино непогане, а чи немає у вас серед вин ще і Бетховена?..

* 1783 - Народився Вашингтон Ірвінг (1783 - 28.11.1859), американський письменник, біограф ("Історія життя і подорожей Христофора Колумба").
Ірвінг народився в Нью-Йорку. Рідному місту він відплатив тим, що в 1811 році випустив "Історію Нью-Йорка, складену містером Дідріхом Никербокером". Виходу книги передувала перша в Новому Світі маркетингова кампанія, проведена винахідливо і дотепно.
У міських газетах з'явилися повідомлення про дивакуватого старичка Дідріха Никербокера, який прибув невідомо звідки і майже без багажу, зупинився в готелі, а потім безслідно зник, залишивши рукопис якоїсь книги, яку власник готелю видає в покриття збитків від гостя, зниклого, не заплативши за постій.
Книгу зустріли після такої реклами з великим інтересом: нумо, нумо, що ж написав цей таємничий стариган?

* 1966 - Радянська автоматична міжпланетна станція "Луна-10", запущена космічною ракетою 31 березня, була виведена на селеноцентричну орбіту Місяця і стала його першим штучним супутником.

* 1975 - Американця Боббі Фішера позбавлено звання чемпіона світу з шахів.
Позбавлення стало слідством відмови Фішера захищати свій титул у поєдинку з Анатолієм Карповим. Останній був проголошений ФІДЕ новим, 12-м, чемпіоном світу. 1957 рік - у віці 13 років Фішер завоював титул чемпіона США серед юніорів, а до 14 років він став наймолодшим чемпіоном США. У 1958 році, коли Фішеру виповнилося 15, він став наймолодшим в історії шахів гросмейстером.
Фішер все ж таки перервав ланцюжок радянських чемпіонів світу з шахів і став першим і останнім американцем, що виграв цей титул, після перемоги над Борисом Спасським з СРСР в 1972 році в м. Рейк'явік.

* 1978 - Фільм "Зоряні війни" номінувався у 10 категоріях на отримання нагород Американської кіноакадемії, але здобув лише 6 "Оскарів" у суто технічних номінаціях.

* 33 - У п'ятницю, напередодні іудейської Пасхи, перед міськими воротами Єрусалиму на горі Голгофа за богохульство розіп'ято на хресті Іісуса з Назарета.

Збір матеріалів Збір матеріалів
01:25:47|127.0.0.1|localhost|2024-05-05|Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)|18.191.211.66

:
: