Цей день в історії. 26 квітня - Чорнобиль, наша вічна біль

Зображення користувача Irina.

 26 квітня 2011 весь світ згадує про трагічну подію - аварію на Чорнобильській АЕС. Минуло рівно 25 років з дня найжахливішої техногенної катастрофи в історії людства

Найбільша аварія на Чорнобильській станції сталася 26 квітня 1986 року. Вибухнув четвертий енергоблок станції. У результаті територія у радіусі 30 кілометрів піддалася радіоактивному забрудненню, від радіоактивного зараження потерпіли 19 російських регіонів з територією майже 60 тис. квадратних кілометрів і з населенням 2,6 млн. чоловік. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тис. квадратних кілометрів у 12 областях.

Згідно з офіційними даними, радіоактивне опромінення отримали майже 8 400 000 жителів України, Білорусі та Росії, що перевищує чисельність населення Австрії.

15 грудня 2000 діяльність ЧАЕС як виробника електроенергії була припинена.

Українська влада хоче перетворити Чорнобильську станцію на безпечну систему за допомогою об'єкту «Укриття», який представлятиме собою споруду у формі арки заввишки 105 метрів, довжиною 150 метрів і шириною 260 метрів. Після зведення він буде насунений на четвертий блок ЧАЕС, над яким зараз стоїть саркофаг.

На сьогоднішній день вартість цього проекту становить понад 1 млрд. євро, українська влада заявляє про необхідність на початковому етапі зібрати 740 млн. євро.

19 квітня 2011 у Києві відбулася Донорська конференція зі збору коштів на будівництво об'єкту «Укриття». Країни-учасниці конференції зобов'язалися надати Україні 550 млн. євро на чорнобильські проекти.

Упродовж 25 років Україна витратила на подолання наслідків аварії на ЧАЕС понад 12 млрд. дол

Сьогодні в Україні відбудуться меморіальні заходи, приурочені до 25-их роковин аварії на Чорнобильській АЕС.

 

Чорнобильська атомна станція - наймогутніша електростанція в Україні. Її спорудили у поліському краї на північ від Києва. Ніхто не думав над тим, яку страшну небезпеку приховує ця споруда. Усі раділи, що вона така велика, така могутня.

          І в квітні 1986 року трапилась найстрашніша катастрофа. «Мирний атом» вибухнув. Смертоносна радіаційна хмара розлетілася на півсвіту. Цей вибух збентежив усю планету.

          Двадцять пять років минуло з часу вибуху на Чорнобильській атомній станції, а й досі Україна важко страждає від цього жахливого випадку. Ще й досі помирають люди від його наслідків. Учені з'ясували, що ми відчуватимемо відгуки цієї катастрофи ще близько ста років. І все це - дорога плата за бездумні адміністративно-бюрократичні ігри з «мирним атомом», за його оспівування в репортажах і художніх творах. Отже, виявляється людині, царю природи, ще далеко до розуміння справжньої істини буття, і, мабуть, праві були наші предки, котрі жили в злагоді з усім світом і не поспішали втручатися в його таємні процеси. То, можливо, людству слід прислухатися до заклику француза Руссо: «Назад до природи!». Людина має зрозуміти, що вона не володар природи, а її невід'ємна частка. Може, тоді перестануть траплятися екологічні катастрофи такі, як, наприклад, Чорнобильська.

          Про Чорнобиль зібрано багато документального матеріалу. Чимало письменників відтворили трагедію на Прип'яті: Володимир Яворівський, Світлана Йовенко, Борис Олійник та інші. Не залишилось байдужим до лиха і серце Івана Драча. Він ще у червні 1986 року на з'їзді письменників кинув у вічі найбільшим призвідцям трагедії слова правди і гніву. Його «Чорнобильська мадонна» - відповідь на страшну подію. Це - поема-трагедія, скорбна пісня:

Тяжко пишу, зболено розмірковую,

Словами гіркими наповнюю аркуш.

Гіркий висновок робить поет-очевидець:

За безладу безмір, за кар'єри і премії

Немов на війні, знову вихід один:

За мудрість всесвітню дурних академій

Платим безсмертям - життям молодим...

Ось так поет художньо осмислює велику трагедію. Він показує її людям, даючи їй свою оцінку. Іван Драч відтворює образ всесвітньої матері, яка охоплена горем: «...чи впізнав ти цю матір-вдову? Із мільярдом поганьблених діток вона долю несе світову».

Чи довго ще буде блукати по Україні і світу породжена страшною трагедією Чорнобильська мадонна. Чи простить вона нас колись? Будемо вірити в життя.

Збір матеріалів Збір матеріалів
12:49:56|127.0.0.1|localhost|2024-03-28|claudebot|18.234.165.107

:
: