Народжені під знаком Нобеля

Зображення користувача Irina.

 

             Із 4 по 11 жовтня світ щодня дізнавався імена нинішніх володарів Нобелівської премії, яка вже стала таким собі брендом визнання світових досягнень у сфері медицини, хімії, фізики, літератури, суспільно-політичної діяльності та економіки.

           Цьогорічних лауреатів одинадцять. Вони представляють вісім країн з трьох частин світу - Америки, Європи та Азії. Серед них немає жінок. А їхній середній вік налічує 67 років (наймолодшому - 36, найстаршому - 85 років).

         За традицією нагороди опиняться в руках своїх героїв 10 грудня - в день роковин смерті засновника премії Альфреда Нобеля. Напередодні вони прочитають нобелівські лекції. А поки що весь світ знайомиться з їхніми іменами та досягненнями. Отож, хто вони - нобелівські лауреати-2010? Наскільки прогнозованою виявилася їхня перемога? І що ж потрібно зробити, щоб отримати таку високу премію? На всі ці питання шукало відповіді ІА "Світ освіт".

Відзнака за народження

    У сфері медицини Нобелівська премія була вручена за розробку технології екстракорпорального запліднення британському вченому Робертові Джефрі Едвардсу, який став найстаршим цьогорічним переможцем. 27 вересня він відсвяткував своє 85-річчя. А проблемою дослідження процесу запліднення у людини почав займатися ще 50 років тому. У 1968 році британцеві вдалося запліднити людську яйцеклітину в лабораторних умовах. І через десять років після цього на світ у результаті штучного запліднення з'явилася перша дитина. А нині вже у світі в умовах штучного запліднення народилося більше мільйона дітей.

Та прогнози експертів не пророкували Едвардсу перемогу. Фахівці вважали, що цьогорічний лауреат у сфері медицини та фізіології визначатиметься між японцем Яманакою (розробником методу виробництва стовбурових клітин із звичайних), французом П'єром Шамбоном (відкривачем ядерних гормональних рецепторів) та італійцем Джакомо Рідзолатті, який вперше описав дзеркальні нейрони.

У минулому році Нобелівська премія з медицини була вручена Елізабет Блекберн, Джеку Шостаку і Керол Грейдер за дослідження механізмів захисту хромосом від деградації за допомогою теломер і ферменту теломерази.

Наймолодші лауреати

Нобелівський комітет вирішив присудити перемогу у сфері фізики двом росіянам за походженням - професорові Андрію Гейм і члену британської Королівської університетської школи Костянтину Новосьолову. Вони були відзначені "інноваційні експерименти з двовимірною формою вуглецю - графеном".

У 2004 році ці вчені вперше отримали новий наноматеріал - графен, спровокувавши бурхливе зростання інтересу і шквал наукових досліджень, присвячених унікальній вуглецевій плівці шириною в один атом.

Новий матеріал, отриманий із графена та водню, відзначається високою провідністю та великою механічною стійкістю. Фахівці прогнозують, що графен буде відігравати велику роль в електроніці.

Варто зазначити, що володарі премії з фізики є наймолодшими переможцями цього року. Андрієві Гейму - 51 рік, а Костянтину Новосьолову - лише 36. І він став наймолодшим нобелівським лауреатом з фізики за останні 37 років.

Також цікаво, що науковці свою нагороду отримали не як росіяни. Адже Андрій Гейм є громадянином Нідерландів, а Костянтин Новосьолов має подвійне громадянство - РФ та Великої Британії. Варто зазначити, що у 1992 році саме у сфері фізики українець Григорій Харпак (уродженець міста Дубровиця Рівненської області) отримав Нобелівську премію, представляючи Францію.

"Хімічне" тріо

Премію з хімії Нобелівський комітет присудив одразу трьом вченим: професору Ричарду Хекку з університету штату Делавер (США), професору Ей-ічі Негіші з університету Вест-Лафайєтт (США) і професору Акіра Сузукі з університету Хоккайдо (Японія).

Такого визнання науковці удостоїлися за виявлення нових методів зв'язування атомів вуглецю при побудові складних молекулу присутності паладієвого каталізатора. Це дослідження може бути корисно для нових розробок у галузі медицини, електроніки та сільському господарстві.

Переможне слово боротьби

Нобелівська премія з літератури дісталася перуанському прозаїку, драматургу, публіцисту і політичному діячеві Маріо Варгасу Льоса "за детальний опис структури влади та за яскраве зображення людини, що повстає, бореться та зазнає поразки ". Його перемога була чи не найбільш прогнозованою, адже впродовж останніх років його ім'я часто називалося серед ймовірних лауреатів.

Маріо Варгас Льоса народився 28 березня 1936 в місті Арекіпа, Перу, в родині дипломата. Дитинство провів у Болівії. Він є автором романів "Місто і пси", "Зелений будинок", "Тітонька Хуліа і писака", "Війна кінця світу". Він став 11-м іспаномовним лауреатом премії з літератури. І це третій показник за мовним використанням. Найбільше перемог здобували письменники, що писали англійською - 26 разів.

Другу сходинку тут ділять письменники-франко- та германофони - по 13 разів. Українських письменників у цьому списку, на жаль, не має. Хоча на звання нобелівських лауреатів висувалися кандидатури Івана Франка та Василя Стуса, які не дожили до оголошення результатів. А цю премію вручають лише за життя. Уласові Самчуку, Павлу Тичині та Олесю Гончару так не вдалося з претендентів стати переможцями. А з сучасних письменників, як зазначають експерти, всі шанси отримати Нобелівський приз має Ліна Костенко. Та через відсутність перекладів, про неї просто не знають у світі.

Премія миру

Найбільш суперечлива та дискусійна є премія миру. Її часто називають найбільш заполітизованою.

За заповітом Альфреда Нобеля, ця нагорода має присуджуватися тому діячеві, який "зробить найбільший, або найкращий внесок в дружні стосунки між націями; в скасування, або скорочення армій, що існують, та в проведення, або агітацію мирних з'їздів".

У різні роки Нобелівську премію миру отримували Лех Валенса, Михайло Горбачов, Нельсон Манделла, Ясир Арафат, Шимон Перес та Барак Обама. Останній отримав нагороду у 2009 році з формулюванням "за величезні зусилля зі зміцнення міжнародної дипломатії і співпраці між народами". Це подив уяк у Європі, так і в самих Штатах. На думку аналітиків, нинішній американський президент просто ще навіть не встиг відзначитися особливими заслугами в миротворчій діяльності.

А цьогоріч Нобелівська премія миру дісталася китайському правозахиснику Лю Сяобо за "тривалу боротьбу за фундаментальні права людини в Китаї".

Видний демократичний діяч і один з найвідоміших дисидентів в Китаї в 2009 році був засуджений до 11 років ув'язнення за "підбурювання до підриву державної влади". У вересні китайська влада закликала Нобелівський комітет в Осло не присуджувати премію дисиденту.

Економістів нагородили за ринки

Нобелівська премія з економіки, на відміну від решти, не є спадщиною Альфреда Нобеля. Вона встановлена у 1969 році на честь 300-річчя Банку Швеції. До 2009 року її отримували лише чоловіки. Порушити цю "традицію" вдалося американці Елінор Остром, яка разом зі своїм співвітчизником Олівером Уільямсоном удостоїлася нобелівської нагороди "За роботу з аналізу економічного управління".

Цього року головний економічний приз виграло чоловіче тріо. Пітер Даймонд, Дейл Мортенсен і Крістофер Пісарідіс удостоїлися нобелівської премії "за внесок в макроекономіку". Всі вони займалися дослідженням методів аналізу ринків.

 

Збір матеріалів Збір матеріалів
11:08:36|127.0.0.1|localhost|2024-03-28|claudebot|54.144.95.36

:
: